Det goda onda (inbunden)
Fler böcker inom
Format
Häftad (Danskt band)
Språk
Svenska
Antal sidor
238
Utgivningsdatum
2025-12-12
Förlag
Bokförlaget Tranan
Översättare
Annakarin Thorburn
Originalspråk
Spanska
Originaltitel
El buen mal
Medarbetare
Acedo, Sara R. (form)
Dimensioner
20 x 180 x 130 mm
Vikt
340 g
SAB
Hcek.016
ISBN
9789189814882

Det goda onda

Häftad,  Svenska, 2025-12-12
259
  • Skickas från oss imorgon
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
  • Ladda ned och läs i Bokus Reader.
    129
Visa alla 1 format & utgåvor
EN NY SAMLING BERÄTTELSER FRÅN EN AV VÅR TIDS FRÄMSTA NOVELLISTER

I sex förtätade noveller - var och en rik som en komprimerad roman - utforskar den argentinska författaren Samanta Schweblin det gåtfulla dunkel som döljer sig under vardagens välbekanta yta. Vad får en småbarnsmor att gå ner till sjön med stenar fastbundna runt midjan? Varför smyger två systrar sig in hos den alko holiserade poeten i grannskapet för att tvätta hennes hår? Och vem är det som ringer tysta, nattliga samtal till pappan vars tvååring förlorat rösten efter att ha svalt ett batteri?

"Novellerna i Det goda onda är starkt suggestiva och oroande. De tycks sväva som feberdrömmar, mellan hemmets trygga vardag och det undermedvetnas skarpa, oförutsägbara, visionära språng."
Joyce Carol Oates, New York Times

"Schweblin är en mästare på gränser, konturer, antydningar. Samtidens mest briljanta novellförfattare ger oss här sin mest hemsökande, intensiva och provokativa bok."
Valeria Luiselli, författare till De förlorade barnen: ett arkiv

SAMANTA SCHWEBLIN är född i Buenos Aires och bor numera i Berlin. Hennes böcker är översatta till över fyrtio språk och hon är trefaldigt nominerad till International Booker Prize. På svenska finns sedan tidigare romanerna Räddningsavstånd och Kentukis samt novellsamlingen Sju tomma hus, som 2022 tilldelades det prestigefyllda amerikanska litteraturpriset National Book Awards för bästa översatta bok. Det goda onda gavs ut på spanska 2025.

ANNAKARIN THORBURN är översättare från spanska och författare. Hon har tidigare översatt författare som Valeria Luiselli, Pilar Quintana och Alejandro Zambra.

"En av de mest hyllade spanskspråkiga författarna i sin generation."
New York Times

"En mästerlig samling Schweblin är en arvtagare till David Lynch och Kafka, men hennes röst är helt och hållet hennes egen."
Financial Times

"Samanta Schweblin förenar den intensiva drivkraft som kännetecknar all stor berättarkonst med precisa, om än kusliga, skildringar av mänskliga känslor som ofta saknar namn - dessa tvetydiga zoner av verklighet där vördnad, fruktan och begär blandas."
Siri Hustvedt
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Det goda onda
  2. +
  3. Av månsken växer ingenting

De som köpt den här boken har ofta också köpt Av månsken växer ingenting av Torborg Nedreaas (inbunden).

Köp båda 2 för 468 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av Samanta Schweblin