• Fri frakt över 249 kr
  • •
  • Snabba leveranser
  • •
  • Billiga böcker
Kundservice

Du är på sajten för privatpersoner.

Företag, bibliotek eller offentlig verksamhet?

Du handlar på classic.bokus.com, där alla dina funktioner finns intakta.
Till classic.bokus.com
Bokus logotyp. Gå till startsidan.
  • Erbjudanden
  • Nyheter
  • Student
  • Topplistor
  • Barn & ungdom
  • Bokus Play
  • E-böcker
  • Pocketböcker
  • Spel & pussel

10% rabatt på allt med kod: NYSTART10 →

Sidfot

Mina sidor

    Hjälp

    • Kundservice
    • Vanliga frågor och svar
    • Frakt och leverans
    • Retur vid ångerrätt
    • Reklamera vara
    • Betalning
    • Köpvillkor
    • Allmänna villkor
    • Information om webbplatsens tillgänglighet

    Om Bokus

    • Om oss
    • Pressrum
    • För studenter
    • För företag
    • För bibliotek och offentlig verksamhet
    • För leverantörer
    • Hållbarhet

    Populärt

    • Aktuella erbjudanden
    • Presentkort
    • Studentlitteratur
    • Nya böcker
    • Topplistor
    • Signerade böcker
    • Engelska böcker

    Inspiration

    • Boktips
    • BookTok
    • Populära bokserier
    • Barnbokskaraktärer
    • Populära författare
    Logotyp för Bokus
    Följ oss på Facebook (extern länk)Följ oss på Instagram (extern länk)Följ oss på YouTube (extern länk)Följ oss på TikTok (extern länk)
    bokus @ CookiesAnpassa cookiesIntegritetspolicyKöpvillkor
    Till Citymail hemsida (extern länk)Till Budbee hemsida (extern länk)Till Postnord hemsida (extern länk)Till Schenker hemsida (extern länk)Till Early Bird hemsida (extern länk)Till Walleys hemsida (extern länk)
    1. Filosofi och religion
    2. Religion och tro
    3. Kristendom

    Varför älskar man att hata Israel?

    AvKG Larsson

    Häftad, Svenska, 2025

    212 kr

    Skickas . Fri frakt över 249 kr.

    Beskrivning

    När KG Larsson tillsammans med en representant för det palestinska folket, som bekänner sig som en kristen broder, inbjuds att tala över ämnet Israel i en vanlig frikyrkoförsamling sker flera häpnadsväckande saker.

    Allt som står om Israel i Bibeln har upphört att gälla, menar representanten, Israel är som vilken annan stat som helst. Luften är laddad när besökarna uttrycker sina åsikter, starkt känslomässigt engagerade.

    Det som nu förvånar KG, och som väcker hans farhågor, är det totala föraktet för det han precis talat över; en klassisk, historisk syn på vad Bibeln lär om Israel. När kvällen är slut växer hans förståelse över varför de flesta kyrkor inte längre tillåter denna undervisning, och han inser att mänskliga uppfattningar och humanistiskt tänkande ersatt Bibeln.

    Varför ser vi så olika på vad Bibeln säger om Israel, det judiska folket och tidens slut? Följ det aktuella profetiska skeendet när KG ställer frågan: Varför händer det som händer nu?

    På fast grund bemöter KG den mediala, politiska och religiösa agenda som tar sig uttryck genom antisemitism och i en teologi som påstår att Gud ersatt Israels plats med församlingen. 

     

    KG Larsson har varit präst och församlingsföreståndare i över femtio år. Han är en av Sveriges mest välkända och uppskattade förkunnare och har skrivit fler än tio bästsäljande böcker.

    Produktinformation

    • Utgivningsdatum:2025-03-18
    • Mått:135 x 210 x 12 mm
    • Vikt:160 g
    • Format:Häftad
    • Språk:Svenska
    • Antal sidor:152
    • Förlag:Semnos förlag
    • ISBN:9789189856639

    Utforska kategorier

    • Kristendom inom Filosofi och religion
    • Judendom inom Filosofi och religion