Pocket, Svenska, 2025
Kracht x 3. 1979 ; Jag kommer vara här i solsken och i skugga ; Imperium
99 kr
Skickas imorgon. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Tre romaner i en pocket.
1979
En tysk inredningsarkitekt och hans sjuke vän befinner sig på ett drogparty för jetsetkretsar i Teheran när den islamiska revolutionen bryter ut.
» en alldeles klar roman som skickar kalla förvirrande kårar nerför ryggen.« Jenny Teleman, Kulturnytt
Jag kommer vara här i solsken och i skugga
En partikommissarie från Nya Bern får i uppdrag att arrestera herr Brazhinsky. Det långa utnötningskriget mot fasciststaterna Tyskland och England har pågått i snart ett århundrade; i den schweiziska sovjetrepubliken har ingen längre några minnen av freden. Sökandet för kommissarien till en gigantisk alpfästning djupt inne i berget.
» en modern Borges som leker litteratur med stor intensitet och allvar.« Steve-Sem Sandberg, Dagens Nyheter
Imperium
Den tyske nudisten och vegetarianen August Engelhardt vill rädda världen genom att grunda en orden med utgångspunkt i kokosnötens underbara egenskaper. Men i Tyska rikets paradisiska söderhavskoloni, fjärran från det sjukliga Europa, hamnar nöt- och soldyrkaren i en vansinnesspiral.
»Christian Krachts vackra och mörka roman är en blivande klassiker.« Isabelle Ståhl, Svenska Dagbladet
Alla i översättning av Anna Bengtsson.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2025-09-11
- Mått: 170 x 10 x 110 mm
- Vikt: 93 g
- Format: Pocket
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 525
- Förlag: Ersatz
- Medarbetare: Håkan Liljemärker
- ISBN: 9789189906556
- Originaltitel: 1979 ; Ich werde hier sein im Sonnenscheiin und im Schatten ; Imperium
- Översättare: Anna Bengtsson
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
6 recensioner, genomsnitt 3.8/5
- 4/5 Andreas
Gillade första boken, tröttnade dock en bit in i de andra två. Kracht leker nog med språket i originalutgåvorna och det var säkerligen en utmaning att översätta. Vet inte om det är originalet eller översättningen jag har svårt för, men språkleken kommer i vägen för mycket i min läsning. Men men, det är helt klart en smaksak så jag skulle fortfarande rekommendera att ge dem ett försök.
Verifierat köp - 4/5 Vivan N
1979 är skrämmande. Mellersta verket en dystopi, kontrafaktisk men spännande, Tänkvärd i vår tid av inte krig men inte fred. Blev särskilt förtjust i Imperium som jag ivrigt sökte allt om bakgrunden till. En författare att bevaka.
- 4/5 Majlis G Verifierat köp
- 2/5 Olle L Verifierat köp
- 4/5 Johan S Verifierat köp