Bokus
Émile Zola - Jag anklagar...! : Brev till republikens president, Häftad

Häftad, Svenska, 2015

Jag anklagar...! : Brev till republikens president

Av Émile Zola

108 kr

Beställningsvara. Skickas inom 5-8 vardagar. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning
För första gången på 117 år är det nu möjligt för en svensk publik att få tillgång till Émile Zolas berömda öppna brev J´accuse…! på svenska. Texten handlar om Dreyfusaffären, ett justitiemord och en rättsskandal som skakade Frankrike på 1890-talet. Huvudperson är den judiske kaptenen Alfred Dreyfus som anklagades för landsförräderi på falsk grund. Zola använde sig av skarp polemik, med raka anklagelser och hån mot dem som försökte dölja sanningen. Brevet slog ner som bomb när det publicerades 1898. J´accuse är ständigt aktuell som modell för opinionsbildning. Idag är den även aktuell för den röntgenbild av antisemitismen som den förmedlar. Zola visar ned litterär kraft hur en banal spionhistoria hanterades i ett samhälle där patriotismen var Gud och antisemitismen fått fäste. Han visar hur tidsandan gjorde det möjligt att vända fel till rätt och osanning till sanning.
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2015-02-19
  • Format: Häftad
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 33
  • Förlag: 33 sidor
  • ISBN: 9789198203028
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

7 recensioner, genomsnitt 4.9/5

  1. 5/5 Elias

    Mycket intressant att ta del av Dreyfuss-affären både i ett historiskt och modernt perspektiv och att läsa Zolas berömda artikel helt på svenska! Väl komprimerad med förord och efterspel samt namnregister på bara 33 sidor. En skatt i bokhyllan!

  2. 5/5 Tomas

    Nu som då - strömningarna och risker för makteliter och justitiemord lever ganska oförändrade kvar.
    Pennans makt är stor - i synnerhet när någon etablerad känd person håller i den.

  3. 5/5 JJ

    Här är texten som många talat om men inte lika många har läst . Nu nyutgiven på svenska. Vilket bra initiativ!

  4. 5/5 Dem

    Genom att Zolas öppna brev sätts in i sitt sammanhang, blir Dreyfusaffären begriplig. Det som också gör den läsvärd är att vi känner igen oss, mer än hundra år senare. Nationalism och antisemitism är högaktuella problem även 2015. Mediernas sätt att underblåsa stämningar likaså. Dessutom är "Jag anklagar..!" en behändig liten bok, lätt att ha med sig i väskan, eller till och med i fickan.
    Äntligen! Jag har väntat länge på att få läsa denna klassiker på modern svenska. Den är ett måste för alla som är intresserade av opinionsbildning.

  5. 5/5 Ann-Marie Å

    Zolas berömda text visar att media kan utöva makt i verkligt positiv mening. Den visar på ordets underbara, förändrande kraft.