Bokus
Anders Gerdmar - HBTQ och Bibeln : svärdet genom svensk kristenhet, Inbunden

Inbunden, Svenska, 2023

HBTQ och Bibeln : svärdet genom svensk kristenhet

Av Anders Gerdmar

174 kr

Skickas torsdag 5/11. Fri frakt över 249 kr.

Fler format och utgåvor

Beskrivning
Frågan om samkönade äktenskap i frikyrkan en av de hetaste och riskerar att splittra frikyrkliga samfund i Sverige. En framgångsrik lobby driver HBTQ-frågorna och fastän frågan berör ytterst få församlingar drivs ändå frågan med stor energi av samfundsledningar.

Hur blev det så här? Den här boken visar på sambandet mellan en allt liberalare bibelsyn och en liberal syn på äktenskap och HBTQ. Boken klargör vad Bibeln säger om äktenskapet och samkönade relationer.

Boken innehåller bland annat: Frågor och svar
HBTQ, frikyrkan och en liberalare bibelsyn
Äktenskapet – Guds välsignade plan
Sambo i Bibeln?
Homosexuella handlingar: vad säger Bibeln?
Kan bibeltro och HBTQ förenas?
Tio punkter om samkönade relationer

Anders Gerdmar är docent i Nya testamentets exegetik vid Uppsala universitet, professor vid Southeastern University, Lakeland, Florida, USA och rektor för Skandinavisk teologisk högskola, Uppsala.
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2023-01-31
  • Mått: 130 x 215 x 13 mm
  • Vikt: 292 g
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 153
  • Förlag: STH Förlag
  • ISBN: 9789198659566
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

8 recensioner, genomsnitt 4.1/5

  1. 4/5 Margareta K

    Boken ger oss undervisning om gränser som inte ska överskridas. Allt som står i Bibeln är utandat av Gud själv med den respekt detta medför.

  2. 1/5 Katarina

    Att lättare hitta lämpliga utdrag mot HBTQ ur Bibeln
    En ensidig syn på problematiken
    Möjligen bra hjälp för bokstavstroende?
    Konservatism.

  3. 5/5 Göran

    Boken tar upp det mest centrala på ett kort och koncist sätt. Åsikter och tolkningar går isär men jag skulle säga att boken är saklig och drar slutsatser logiskt. Andra slutsatser kan dras om premisserna/trosgrunden kring Bibeln är annorlunda. Lättläst.

  4. 5/5 Marita S

    En bok som är skriven med kärlek till både Guds Ord och medmänniskan. Författaren har satt sig in i frågan på djupet och vet vad han talar om. Rekommenderar den till alla.

  5. 4/5 Bo V