Bokus
Harri Nykänen - Ariel, E-bok

E-bok, Finska, 2015

Ariel

Av Harri Nykänen

83 kr

Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Beskrivning

Ariel Kafka on Helsingin rikospoliisin väkivaltatoimiston komisario ja toinen Suomen kahdesta juutalaistaustaisesta poliisista.

Hän saa tutkittavakseen jutun, jossa Linnunlaulun ylikulkusillan luota löytyy kaksi ruumista. Molemmat vainajat ovat ulkomaalaisia, ilmeisesti arabeja.

Tutkinta vie Arielin irakilaispakolaisen omistamaan autokorjaamoon. Sieltä löytyy kolme surmattua lisää. Mihin kaikki liittyy? Onko kyse rikollisliigojen välisestä sodasta vai terrorismista?Juttu kiinnostaa suojelupoliisia, mutta Ariel päättää pysyä pari askelta Supon edellä. Se ei ole helppoa, sillä Supo pelaa selvästi omaa peliään, omilla säännöillään. Yllättäen Ariel huomaa myös seuraavansa jälkiä, joista vie säie hänen omaan nuoruuteensa.

Arielin tapahtumat sijoittuvat juutalaiseen uuteen vuoteen syksyllä. Sen kolmea ensimmäistä pyhää kutsutaan pelkoa herättäviksi päiviksi. Päivät ovat nimensä veroisia. Uusi vuosi, kuten Arielin uran vaikein juttukin, päättyy katumuspäivään, Jom Kippuriin, jonka lopuksi synagogapalvelija puhaltaa oinaansarvesta tehtyyn sofariin. Sen valittava nuotti tuo mieleen tuomiopäiväpasuunan.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2015-02-02
  • Språk: Finska
  • Filformat: EPUB
  • Filstorlek: 0,3 MB
  • Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
  • ISBN: 9789510365465
  • Förlag: WSOY
Utforska kategorier
  • Inga kategorier tillgängliga.
Betyg & recensioner

0 recensioner

Inga recensioner tillgängliga.