Demokratia utopiana ja sen vastavoimat

AvTeppo Eskelinen

E-bok
Finska, 2019

310 kr

Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Beskrivning

Jotta voimme kuvitella paremman tulevaisuuden, on meidän vaadittava demokratialta enemmän. Demokratian pitää muuttua, parantua ja edistyä, vaikka jo 1990-luvulla syntyi luulo, että demokratia olisi jo voittanut. Demokratian ajateltiin toteutuvan ympäri maailmaa lähes itsestään. Viime vuosina optimismi demokratian ympärillä on kuitenkin hiipunut: markkinat ja vahvat johtajat korvaavat demokraattisia käytäntöjä.

Uhkien ymmärtäminen on välttämätöntä demokratian puolustamiseksi. Ei riitä, että näemme ongelmia vain totalitarismeissa. Ongelmat ovat liberaalin demokratian sisällä. Ongelmista keskeisimpiä ovat hierarkioiden lisääntyminen, politiikan tilan kutistaminen ja mielikuvituksen ehtyminen.

Ihanteena demokratia tarkoittaisi sitä, että kaikkien tahto vaikuttaa yhteiskunnalliseen todellisuuteen yhtä paljon. Demokratiaa on vaadittava lisää - ja tämä saattaa osoittautua kovaksi palaksi kirjan lukijalle: ehkä he ovatkin paljon vähemmän demokratian kannattajia kuin kuvittelivat. Kirja muistuttaa, että jos emme vaadi enemmän ja parempaa, demokratian rippeetkin näivettyvät silmiemme edessä.

Yliopistonlehtori Teppo Eskelinen on perehtynyt poliittiseen filosofiaan. Hänen tutkimusalojaan ovat muun muassa poliittinen talous ja kehitystutkimukseen liittyvät kysymykset.

Produktinformation

Hoppa över listan

Mer från samma författare

Teppo Eskelinen, Pasi Heikkurinen, Vilma Hämäläinen - Relational Degrowth, Inbunden

Relational Degrowth

Teppo Eskelinen, Pasi Heikkurinen, Vilma Hämäläinen

Inbunden, 2026

1 133 kr

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

Ilkka Kauppinen, Teppo Eskelinen, Hanna Kuusela, Otto Bruun - Immateriaalitalous, E-bok

Immateriaalitalous

Ilkka Kauppinen, Teppo Eskelinen, Hanna Kuusela, Otto Bruun

E-bok
2019

278 kr