Bokus
Sallustius, Jasmin Lukkari - Catilinan salaliitto & Jugurthan sota, E-bok

E-bok, Finska, 2026

Catilinan salaliitto & Jugurthan sota

Av Sallustius, Jasmin Lukkari

258 kr

Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Beskrivning
Gaius Sallustius Crispus (86-34 eaa.) oli antiikin omaleimaisimpia historiankirjoittajia. Hän eli Roomassa poliittisesti kuohuvana aikana, joka huipentui Pompeiuksen ja Caesarin väliseen kansalaissotaan. Caesarin kuoltua Sallustius vetäytyi kirjoittamaan historiaa Rooman lähimenneisyydestä osoittaakseen aikalaisilleen, mihin suuntaan oltiin menossa ja mitä historiasta olisi opittavissa.

Sallustiuksen teoksista on säilynyt täydellisinä kaksi, Catilinan salaliitto ja Jugurthan sota. Edellisen aiheena on rappioituneiden ylimysten vallankaappaushanke. Jälkimmäinen kuvaa pitkää ja vaivalloista sotaa, jota roomalaiset joutuivat käymään Numidian kuningasta Jugurthaa vastaan.

Molempia teoksia sävyttää sama historianäkemys. Sallustius katsoo, että vanha roomalaismoraali oli höltynyt ja että vallassa olevan ylimysluokan ahneus ja oman edun tavoittelu uhkasivat suistaa yhteiskunnan raiteiltaan.

Sallustiuksen kerronta on tiivistä ja dramaattista, ja hänen historiateoksensa ovat jännittävää, nautittavaa ja ajankohtaistakin luettavaa.
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2026-03-13
  • Språk: Finska
  • Antal sidor: 200
  • Filformat: EPUB
  • Filstorlek: 1,6 MB
  • Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
  • ISBN: 9789523459366
  • Förlag: Gaudeamus
  • Översättare: Marja Itkonen-Kaila
Utforska kategorier
  • Inga kategorier tillgängliga.
Betyg & recensioner

0 recensioner

Inga recensioner tillgängliga.