Anna Charlotta Gunnarson – författare
89 kr
Skickas
49 kr
Läs direkt efter köp
Att fylla år har alltid gett mig en känsla av att allt stannar upp. Man befinner sig i jordens mitt, den som allting kretsar kring. Det är exakt samma känsla som jag hade när mamma dog. Då var det som om klotet slutade snurra alldeles tvärt och i samma stund började jag flyta tyngdlös genom Stockholm och jag hörde inget och trodde att alla andra var lika påverkade som jag. Men alla andra gick stadigt på marken och tittade inte ens upp på mig, där jag kryssade planlöst över himlen i tron att jag aldrig skulle komma ner igen.Hon är vanlig, osynlig, utan titel. Hon kör med pastellfärger och stängd dörr, trots pappas önskan om att hon ska ha sotade ögon och skrika KUKEN! åt honom, för då hade han kanske kunnat förstå. Han är den som avgrundsgråter. Hon är den som tänker att det finns olika sätt att göra uppror på.Hon hänger hemma hos Angèle och tillsammans har de en bakblogg. Att fylla plåt efter plåt med kardemummabullar är också ett sätt att gråta.Hon kastar sig om halsen på brorsan de få gånger han kommer hem och hälsar på. Men han har börjat försvinna. Han är nykär och pluggar långt, långt bort. Hon måste svälja intensivt för att inte gråta när han går.Hon skiter i pappa men det är svårt. Han tar bara över med sina berättelser från förr om mamma, om hur det var då. Om lungcancer och döden. Hon tjuvröker i tyst protest på sitt hemliga ställe i parken. Bara där infinner sig lugnet. Men en dag saknas en cigg i det väl undangömda paketet. Någon vet. Någon har sett.Anna Charlotta Gunnarson ger oss en rå, rolig och rörande roman om sorg och separation och om att gå vidare och fortsätta leva trots att man inte vet hur.
119 kr
Läs direkt efter köp
119 kr
Läs direkt efter köp
226 kr
Skickas
»Man har kul med Anna Charlotta Gunnarsons texter. Samtidigt som man får nya kunskaper och nya infallsvinklar på gamla.« David Björklund, BTJ
»Roligt, koncist och med självförtroende nog att göra nördiga strövtåg lite varstans och ändå hålla en linje.« Journalisten
Best of Anna Charlotta Gunnarson är en smart och underhållande samling texter från en av Sveriges mest mångsidiga och vassaste röster inom kulturjournalistik. Här bjuder Gunnarson på essäer, krönikor och listor med ämnen som rör sig från luciaomröstningar, sunkigt filmsex och frågesport till tacktal, fuldans och nyårskonserter.
På ytan handlar det ofta om populärkultur, men den vassa pennan levererar högaktuella samhällsanalyser som ger nya perspektiv. Här samsas humor och allvar, där varje text kan ge både ett "haha" och ett "aha". Extra minnesvärda är listorna som "10 låtar som tiden sprungit ifrån" och "10 minnesvärda tacktal" men också texterna som vågar ställa de stora frågorna, som när Gunnarson sätter ljus på kopplingarna mellan nazism, Ace of Base och nyårskonserten från Wien. En bok att både roas och tänkas av, oavsett om du är inbiten kulturkonsument eller bara nyfiken på varför populärkulturen ser ut som den gör.
Anna Charlotta Gunnarson är frilansjournalist och författare. Hon leder och producerar radioklassikern Melodikrysset i P4, har givit ut flera hyllade fackböcker om popmusik och historia och driver indieduon 500 mil med Christel Valsinger. Anna Charlotta Gunnarson också är skribent för tidningen Vi, vilken bokens texter till stor del kommer från.
79 kr
Läs direkt efter köp
269 kr
Skickas inom 5-8 vardagar