Elisabeth Sjöberg Strand – författare
204 kr
Skickas
Snöflingorna singlar ner över Manhattan och kring det magnifika New York Library samlas turister, studenter, föräldrar, barn och älskande par.
I den här novellantologin har en rad författare, både etablerade och debutanter skrivit noveller som utspelar sig under en decemberdag på Manhattan. Lustfyllda berättelser som inspirerar, fascinerar och berör. Sedan 2014 har Ordberoende förlag gett ut novellsamlingar med olika teman, såsom frihet, kärlek och saknad. 2016 utkom #Älskanoveller 30 nyanser av saknad som beskrevs av BTJ som en bok som "berör på flera plan".
207 kr
Tillfälligt slut
Det är vår och körsbärsträden står i full blom. Det livliga området kring Covent Garden är till bredden fyllt med butiker, marknadsstånd och restauranger. Här trängs turister med gatumusikanter, clowner, och underhållare i alla former.
Men vem är kvinnan som fäller glädjetårar? Och vad letar Drottningens florist efter bland blomstervagnarna. Rosa champagne flödar och en liten pojke med en sammetsmantel leker superhjälte. Är verkligen allt så idylliskt som det verkar?
Medverkande i antologin är bland andra Linda Bengtzing, Annika Jankell och Maria Wells.
229 kr
Skickas
Är du redo för din första feeldog-roman? Skilaki byrackan som blev filmstjärna är en feelgood skriven ur hundars perspektiv. En underfundig och klipsk roman för den med sinne för humor och ett hjärta som klappar för hundar. När Skilaki som valp blev kastad i havet från en flyktingbåt flöt han tillsammans med sin bror Skye i land på södra Kreta. Skye, med de vackra isblå ögonen, blev snabbt tillfångatagen och bortförd till det stora landet i väster.
Skilaki blev kvar, och var snart en av de klokaste byrackorna på ön.
Tillsammans med Stella, Delfi och den förrymda semesterfiraren och renrasiga pudelfröken Kajsa von Knorring bestämmer sig Skilaki för att hitta sin lillebror. Med mycket list och fara för sitt eget liv tar han sig från det behagliga bylivet på Kreta hela vägen till skumraskkvarteren i Hollywood och miljonvillorna i Beverly Hills.
Vägen kantas av farliga tvåbeningar, Oscars-galor och hundkriminalitet. Kommer Skilaki någonsin hitta Skye?
2017 deltog Elisabeth Sjöberg Strand i en författarkurs för Dag Öhrlund i den lilla byn Pefki på Kreta. I alla skrivövningar som Dag gav, svarade Elisabeth med att inkludera en charmig byracka som hette Skilaki, i stället för att berätta historier om människor, som de andra deltagarna.
"Vet du vad, det här är för bra för att släppa. Vi måste skriva en bok om Skilaki, jag vill veta vad som händer med honom och Skye", sa Dag.
Resten är, som det brukar heta, historia.Läsarna ger Skilaki högsta betyg!"En helt ljuvlig feelgoodroman som värmer frusna hösthjärtan. Att skriva från ett hundperspektiv är så underbart. En bok alla ska läsa!!" - Jeanette"Underbar! Inte likt något annat jag läst!" - Pia"Wow, vilken underbar bok" - Anita"Fin och kul historia om modiga hundar. Vi kan ta lärdom av denna, om vad som är viktigt här i livet." - K B"Vilket filmmanus!!" - Eva