Erik Axl Sund - Böcker
183 kr
Skickas
Kan man utsättas för vad som helst och fortsätta vara människa, eller blir man till slut ett monster?
Psykoterapeuten Sofia Zetterlund behandlar två mycket komplicerade klienter, som båda uppvisar symptom på MPD, multipel personlighetsstörning: Samuel Bai är barnsoldat från Sierra Leone, och Victoria Bergman, en medelålders kvinna som kämpar med ett djupt, oläkt sår från barndomen.
Samtidigt hittas en ung pojke, gravt misshandlad och död i en park i centrala Stockholm. Han verkar vara av utländsk härkomst och när hans identitet inte går att fastställa får fallet låg prioritet. Kriminalkommissarie Jeanette Kihlberg och terapeuten Sofia Zetterlund ställs nu inför samma fråga: hur mycket lidande kan en människa utsätta andra för innan hon upphör att vara människa och blir ett monster?
Samtidigt som de två kvinnorna dras allt mer till varandra hotar paranoia, svek och fasansfulla hemligheter den mysiga idyllen i Gamla Enskede i Stockholm. Och sedan försvinner Victoria Bergman.
Kråkflickan, Hungerelden och Pythians anvisningar utgör tillsammans den internationellt bästsäljande trilogin Kråkflickan. I omarbetad utgåva ges den för första gången ut i Sverige i sin internationella form, som ligger till grund för den brittiska TV-serien The Crow Girl, med premiär i början av 2025. Trilogin är ett måste för dig som läser Lars Kepler, Jussi Adler-Olsen och Stephen King.
Erik Axl Sund är pseudonym för den svenska författarduon Jerker Eriksson och Håkan Axlander Sundquist. Håkan har tidigare arbetat som ljudtekniker, musiker och konstnär och Jerker som producent för Håkans elektropunkband iloveyoubaby! och fängelsebibliotekarie. De är numera författare på heltid. Den första delen i en helt ny spänningsserie ges ut hösten 2025.
”Man får skriva om vad sjutton som helst, bara man gör det bra. Och det gör Erik Axl Sund.” Dagens Nyheter
”Mörk, kraftfull, oroande och läskig.” The Times, UK
229 kr
Skickas
Succéduon Erik Axl Sund är tillbaka med en ny storslagen spänningsroman!
Allt kan köpas för pengar – utom sanningen.
Den anrika Villa Caledonia i Djursholm har brunnit ner och dess ägarinna Miriam de Brenner hittas död. På plats gör kommissarie Claes Ståhl och hans kollegor märkliga fynd – i källaren finns en enorm samling antika dockor, en brännugn för keramik och benrester. Dessutom avslöjar testamentet en oväntad arvtagare till familjens stora förmögenhet …
Bakom branden döljer sig en härva av lögner och märkliga relationer, familjetrauman och brott bortom allt man kan föreställa sig.
Påfågelmannen är den första delen i trilogin Maras barn. En berättelse om hur överflöd, trauma och kärlekslöshet kan påverka en familj i generationer och skapa människor som är farliga för alla, även sig själva.
”De är fantastiska författare, språkligt och kreativt står de över det mesta som finns i genren, (…) en text med en intelligent komplexitet utan överdrifter. Underbar läsning som också fick mig att fundera en del över lögner och manipulation. (…) Språket är helt fantastiskt.” Kapprakt
”De som har läst 'Kråkflickan'-böckerna och uppskattat dem, hittar samma krypande stämning i ’Påfågelmannen’. Erik Axl Sund är bra på just den krypande stämningen. De har också sin styrka i en känsla för skadeskjutna individer som känns äkta.” Kristian Ekenberg, Gefle Dagblad
***
Erik Axl Sund är pseudonym för författarduon Jerker Eriksson och Håkan Axlander Sundquist. Deras trilogi Kråkflickan har sålts i över fyra miljoner exemplar världen över, getts ut på 37 språk och belönats med Svenska Deckarakademins specialpris. Med sitt poetiska språk, mörka psykologiska djup och skoningslösa spänning har de gjort starkt avtryck i den nordiska kriminallitteraturen.
219 kr
Skickas
NOMINERAD TILL ÅRETS BÄSTA KRIMINALROMAN 2022 av Svenska Deckarakademin
Årets allra vassaste deckare 2022 enligt DN:s Lotta Olsson
Otid är en originell, makaber och litterär spänningsroman från hyllade deckarduon Erik Axl Sund!
En ung flicka, utan namn, har hoppat på ett godståg i norra Sverige och hamnat i Stockholm. I samband med ett slagsmål grips hon och en utredning kring hennes identitet tar fart, där poliserna Jeanette Kihlberg, Jimmy Schwarz och Nils Åhlund från tidigare böcker kopplas in.
Men det är ett krävande fall. Snart knyts flickans närvaro på ett avlägset sätt till två mord i förorten, och för varje ny ledtråd i arbetet tycks det intrikata mönstret av samband och orsaker bara blir mer komplext. Parallellt med polisens arbete pågår också lanseringen av författaren Per Qvidings senaste roman. Den handlar om Stina som i slutet av 1800-talet växer upp i de norra delarna av Sverige och som till följd av missväxt och svält tvingas emigrera till USA. Även Qvidings berättelse får betydelse för den pågående utredningen, som styr de inblandade mot en intensiv kamp mot klockan.
Otid, Erik Axl Sunds sjätte roman, är inte bara deras bästa, utan också den som knyter ihop hela deras författarskap. Det är en berättelse om identitet och om vad som händer när vi söker oss bortom våra bestämda roller och levnadsförhållanden, och bortom tiden. Kan vi det? Eller är vi ohjälpligt bundna av våra materiella omständigheter?
"Det här är en av årets bästa deckare, fast själv måste jag hålla i mig genom hela boken: det är ju en vansinnig intrig, hur farao ska Erik Axl Sund lyckas hålla ihop den? (...) Erik Axl Sund är så skickliga författare (de är två: Jerker Eriksson och Håkan Axlander Sundquist) att läsaren slukar berättelsen med hull och hår. Det är komplext, men varje del är oavbrutet spännande. Spänning i Erik Axl Sunds tappning är något mer och större än själva polisutredningen. De skriver med ett allvar och en uppslukande intensitet som är sällsynt i genren, och diskuterar frågor om identitet, kärlek, makt och våld utan att någonsin tappa taget om sin händelsedrivna, halsbrytande intrig. Slutet är extremt elegant, och knyter ihop trådarna på ett sätt som fler författare borde lära sig av." Dagens Nyheter, Lotta Olsson
"Författarduon bjuder på en mörk historia med mycket elände. I vanlig ordning navigerar de mycket skickligt bland allt elände så att det inte blir för makabert eller osmakligt. Och i vanlig ordning är det välskrivet." BTJ, Daniel Gustavsson
"...årets hittills bästa deckare på svenska sett till litterär kvalitet. Ett mystiskt försvinnande, en lika mystiskt funnen anonym person och två mord flätas samman med ett boksläpp av en överskattad författare. Allt landar i en underbar gryta där jag, som annars brukar försöka gissa mig fram till en lösning, ger upp och bara njuter istället." Norrbottens-Kuriren, Per Johansson
"Erik Axl Sund jobbar med många lager i Otid, såväl skikt i fiktionen som olika tidsperioder, och det är inte helt lätt att förstå hur allt ska sammanstråla mot slutet. Sämre författare hade kunnat tappa läsaren på vägen, men Erik Axl Sund har en trygghet i berättandet och ett implicit löfte i hantverket om att den som följer dem blir belönad. Åtminstone denna läsare låter sig luras av deras twists and turns." Geffle Dagblad, Kristian Ekenberg
"Erik Axl Sunds skildringar av komplexa identiteter, i komplicerat tvinnade intriger, är på riktigt intressant. Författarskapet har en särpräglad stil. Om jag tidigare liknat den vid Keplers så vill jag ta tillbaka det. Explicita våldsskildringar är här inte för sensationen utan för förståelsen av hur onda upplevelser kommer att plåga människor. (...) Många skriver psykologiska spänningsromaner. Få skriver så intensiva psykologiska spänningsromaner som Erik Axl Sund." Dala-Demokraten, Bodil Juggas
"Författarduon bakom namnet Erik Axl Sund blickar med sin nya bok ner i avgrunden utan att falla för frestelsen att vika undan med blicken. I Otid kraschar det förflutna med nuet - och författarna levererar lustfyllt en kakafoni av hetsiga sidoberättelser inklusive en meta-värld där en författare skriver fram en av trådarna." Lars Kepler
145 kr
Skickas
459 kr
Skickas inom 3-6 vardagar
99 kr
Kommande
Succéduon Erik Axl Sund är tillbaka med en ny storslagen spänningsserie!När anrika Villa Caledonia i Djursholm brinner ner till grunden görs ett makabert fynd. I ett låst rum hittas en död kvinna, som antas vara den excentriska ägarinnan Miriam de Brenner.Kommissarie Claes Ståhl och hans kollegor kallas dit och i den sotiga källaren väntar fler märkliga upptäckter: en enorm samling antika dockor, en brännugn för keramik och gamla benrester. Och vem är det egentligen som Miriam testamenterat sin enorma förmögenhet till?Medan polisen försöker förstå vem Miriam egentligen var, kämpar den försupne skådespelaren Mauritz Möller för att hålla sig flytande i Stockholm. Han anar inte att han snart ska dras in i ett spel som är långt större och farligare än någon kan föreställa sig.Påfågelmannen är den första delen i Maras barn, en berättelse i tre delar om hur överflöd, trauma och kärlekslöshet kan påverka en familj i generationer och skapa människor som är farliga för alla, även sig själva.”De är fantastiska författare, språkligt och kreativt står de över det mesta som finns i genren, (…) en text med en intelligent komplexitet utan överdrifter. Underbar läsning som också fick mig att fundera en del över lögner och manipulation. (…) Språket är helt fantastiskt.” Kapprakt”De som har läst 'Kråkflickan'-böckerna och uppskattat dem, hittar samma krypande stämning i ’Påfågelmannen’. Erik Axl Sund är bra på just den krypande stämningen. De har också sin styrka i en känsla för skadeskjutna individer som känns äkta.” Kristian Ekenberg, Gefle Dagblad***Erik Axl Sund är pseudonym för författarduon Jerker Eriksson och Håkan Axlander Sundquist. Deras trilogi Kråkflickan har sålts i över fyra miljoner exemplar världen över, getts ut på 37 språk och belönats med Svenska Deckarakademins specialpris. Med sitt poetiska språk, mörka psykologiska djup och skoningslösa spänning har de gjort starkt avtryck i den nordiska kriminallitteraturen.
249 kr
Kommande
Den oavbrutet spännande fortsättningen på Påfågelmannen!Samma natt som skådespelaren Mauritz Möller dricker sig redlös på ett hotellrum i Stockholm hittas en ung kvinna mördad i hans lägenhet. Morgonen därpå är minnena grumliga av alkohol när han står utanför Hotel Diplomat och stirrar på en nyrenoverad Saab som han precis fått nycklarna till i hotellreceptionen.Ovetande om att han är efterlyst för mord lämnar Mauritz Stockholm. Via sms får han instruktioner som leder honom norrut längs Bottenvikens kust, och snart inser han att han inte bara är på flykt från polisen. Någon annan följer efter honom på vägarna.Samtidigt leder kommissarie Claes Ståhl och hans kollega Janina Ekström en intensiv utredning av flera mord. Kan den försvunna Miriam de Brenners hemligheter innehålla ledtrådar till gåtans lösning?Ormkvinnan är den andra delen i den tätt sammanhållna trilogin Maras barn – en berättelse om hur överflöd, trauma och kärlekslöshet kan forma en familj i generationer och skapa människor som är farliga för alla, även sig själva.Erik Axl Sund är pseudonym för författarduon Jerker Eriksson och Håkan Axlander Sundquist. Deras trilogi Kråkflickan har sålts i över fyra miljoner exemplar världen över, getts ut på 37 språk och belönats med Svenska Deckarakademins specialpris. Med sitt poetiska språk, mörka psykologiska djup och skoningslösa spänning har de gjort starkt avtryck i den nordiska kriminallitteraturen.
230 kr
Kommande
Succéduon Erik Axl Sund är tillbaka med den tredje och avslutande delen i Maras barn – en berättelse om hur överflöd, trauma och brist på kärlek kan påverka en familj i generationer och skapa människor som är farliga för alla, även sig själva.Claes Ståhl och Janina Ekström på Stockholmspolisen fortsätter att utreda morden som skett i kölvattnet av branden i anrika Villa Caledonia. I centrum för utredningen står alltjämt den gåtfulla och spårlöst försvunna adelsdamen Miriam de Brenner. Spåren leder ett halvt sekel tillbaka i tiden och avslöjar omskakande kopplingar mellan den stormrika släkten de Brenner och arbetarfamiljen Möller. Maras barn är ett måste för dig som älskar Lars Kepler, Jussi Adler-Olsen och Stephen King.Vargpojken är den tredje och avslutande delen i den tätt sammanhållna trilogin Maras barn, efter Påfågelmannen och Ormkvinnan.Erik Axl Sund är pseudonym för författarduon Jerker Eriksson och Håkan Axlander Sundquist. Deras trilogi Kråkflickan har sålts i över fyra miljoner exemplar världen över, getts ut på 37 språk och belönats med Svenska Deckarakademins specialpris. Med sitt poetiska språk, mörka psykologiska djup och skoningslösa spänning har de gjort starkt avtryck i den nordiska kriminallitteraturen.
99 kr
Kommande
Den oavbrutet spännande fortsättningen på Påfågelmannen!Samma natt som skådespelaren Mauritz Möller dricker sig redlös på ett hotellrum i Stockholm hittas en ung kvinna mördad i hans lägenhet. Morgonen därpå är minnena grumliga av alkohol när han står utanför Hotel Diplomat och stirrar på en nyrenoverad Saab som han precis fått nycklarna till i hotellreceptionen.Ovetande om att han är efterlyst för mord lämnar Mauritz Stockholm. Via sms får han instruktioner som leder honom norrut längs Bottenvikens kust, och snart inser han att han inte bara är på flykt från polisen. Någon annan följer efter honom på vägarna.Samtidigt leder kommissarie Claes Ståhl och hans kollega Janina Ekström en intensiv utredning av flera mord. Kan den försvunna Miriam de Brenners hemligheter innehålla ledtrådar till gåtans lösning?Ormkvinnan är den andra delen i den tätt sammanhållna trilogin Maras barn – en berättelse om hur överflöd, trauma och kärlekslöshet kan forma en familj i generationer och skapa människor som är farliga för alla, även sig själva.Erik Axl Sund är pseudonym för författarduon Jerker Eriksson och Håkan Axlander Sundquist. Deras trilogi Kråkflickan har sålts i över fyra miljoner exemplar världen över, getts ut på 37 språk och belönats med Svenska Deckarakademins specialpris. Med sitt poetiska språk, mörka psykologiska djup och skoningslösa spänning har de gjort starkt avtryck i den nordiska kriminallitteraturen.
89 kr
Tillfälligt slut
NOMINERAD TILL ÅRETS BÄSTA KRIMINALROMAN 2022 av Svenska Deckarakademin
Årets allra vassaste deckare 2022 enligt DN:s Lotta Olsson
Otid är en originell, makaber och litterär spänningsroman från hyllade deckarduon Erik Axl Sund!
En ung flicka, utan namn, har hoppat på ett godståg i norra Sverige och hamnat i Stockholm. I samband med ett slagsmål grips hon och en utredning kring hennes identitet tar fart, där poliserna Jeanette Kihlberg, Jimmy Schwarz och Nils Åhlund från tidigare böcker kopplas in.
Men det är ett krävande fall. Snart knyts flickans närvaro på ett avlägset sätt till två mord i förorten, och för varje ny ledtråd i arbetet tycks det intrikata mönstret av samband och orsaker bara blir mer komplext. Parallellt med polisens arbete pågår också lanseringen av författaren Per Qvidings senaste roman. Den handlar om Stina som i slutet av 1800-talet växer upp i de norra delarna av Sverige och som till följd av missväxt och svält tvingas emigrera till USA. Även Qvidings berättelse får betydelse för den pågående utredningen, som styr de inblandade mot en intensiv kamp mot klockan.
Otid, Erik Axl Sunds sjätte roman, är inte bara deras bästa, utan också den som knyter ihop hela deras författarskap. Det är en berättelse om identitet och om vad som händer när vi söker oss bortom våra bestämda roller och levnadsförhållanden, och bortom tiden. Kan vi det? Eller är vi ohjälpligt bundna av våra materiella omständigheter?
"Det här är en av årets bästa deckare, fast själv måste jag hålla i mig genom hela boken: det är ju en vansinnig intrig, hur farao ska Erik Axl Sund lyckas hålla ihop den? (...) Erik Axl Sund är så skickliga författare (de är två: Jerker Eriksson och Håkan Axlander Sundquist) att läsaren slukar berättelsen med hull och hår. Det är komplext, men varje del är oavbrutet spännande. Spänning i Erik Axl Sunds tappning är något mer och större än själva polisutredningen. De skriver med ett allvar och en uppslukande intensitet som är sällsynt i genren, och diskuterar frågor om identitet, kärlek, makt och våld utan att någonsin tappa taget om sin händelsedrivna, halsbrytande intrig. Slutet är extremt elegant, och knyter ihop trådarna på ett sätt som fler författare borde lära sig av." Dagens Nyheter, Lotta Olsson
"Författarduon bjuder på en mörk historia med mycket elände. I vanlig ordning navigerar de mycket skickligt bland allt elände så att det inte blir för makabert eller osmakligt. Och i vanlig ordning är det välskrivet." BTJ, Daniel Gustavsson
"...årets hittills bästa deckare på svenska sett till litterär kvalitet. Ett mystiskt försvinnande, en lika mystiskt funnen anonym person och två mord flätas samman med ett boksläpp av en överskattad författare. Allt landar i en underbar gryta där jag, som annars brukar försöka gissa mig fram till en lösning, ger upp och bara njuter istället." Norrbottens-Kuriren, Per Johansson
"Erik Axl Sund jobbar med många lager i Otid, såväl skikt i fiktionen som olika tidsperioder, och det är inte helt lätt att förstå hur allt ska sammanstråla mot slutet. Sämre författare hade kunnat tappa läsaren på vägen, men Erik Axl Sund har en trygghet i berättandet och ett implicit löfte i hantverket om att den som följer dem blir belönad. Åtminstone denna läsare låter sig luras av deras twists and turns." Geffle Dagblad, Kristian Ekenberg
"Erik Axl Sunds skildringar av komplexa identiteter, i komplicerat tvinnade intriger, är på riktigt intressant. Författarskapet har en särpräglad stil. Om jag tidigare liknat den vid Keplers så vill jag ta tillbaka det. Explicita våldsskildringar är här inte för sensationen utan för förståelsen av hur onda upplevelser kommer att plåga människor. (...) Många skriver psykologiska spänningsromaner. Få skriver så intensiva psykologiska spänningsromaner som Erik Axl Sund." Dala-Demokraten, Bodil Juggas
"Författarduon bakom namnet Erik Axl Sund blickar med sin nya bok ner i avgrunden utan att falla för frestelsen att vika undan med blicken. I Otid kraschar det förflutna med nuet - och författarna levererar lustfyllt en kakafoni av hetsiga sidoberättelser inklusive en meta-värld där en författare skriver fram en av trådarna." Lars Kepler
243 kr
Skickas