Eva Atle Bjarnestam - Böcker
Visar alla böcker från författaren Eva Atle Bjarnestam. Handla med fri frakt och snabb leverans.
3 produkter
3 produkter
153 kr
Skickas
Btj, Sambindningen: "Boken ger en god överblick över ett ofta svåröverskådligt material och framför allt presenteras omfattande fakta i samlad form, dessutom på ett lättillgängligt språk och i ledig stil. --- Boken fyller ett stort behov." - Anita Mölder Bokklubben Pablo: "Det har länge saknats en bred översikt över de möbelformgivare, keramiker, glaskonstnärer och modekreatörer som var med under det glada 1900-talet. Därför är det riktigt roligt att det nu finns ett bra lexikon i ämnet ---" Nya Wermlands-Tidningen: "--- En presentation av 1900-talets stilar inleder uppslagsboken, som är värdefull för designintresserade. Och den skaran växer ju hela tiden..." Mats Dahlberg Expressens bilaga Leva & Bo 20/2005: "Kanon med en smidig uppslagsbok som dessutom innehåller en kort text om konsten att se av konsthistorikern Rudolf Broby-Johansen och ett kapitel om 1900-talets stilar. Säkert fattas några namn, så är det väl alltid med uppslagsverk, men här finns i alla fall Ikea, Gustavsbergs porslinsmuseum, Alfredo Häberli, Anja Notini, Pia Wallén, Uglycute och en massa andra spännande designnamn. Sist i boken förslag på rundresor i formgivares spår liksom litteratur- och muesitips".
265 kr
Skickas
Stilhistoria är en särskilt spännande sorts historia. En historia utan kungar och krig; en historia om föremålen vi omgett oss med och hur de ändrat sig under tidernas lopp. Följ med på en hisnande resa från Mesopotamiens och Egyptens kulturer genom Grekland och Rom, möt kelter och germaner, fångas av medeltidens uttryck, antikens pånyttfödelse under renässansen och nyklassicismen och in i den moderna tidens teknik och framsteg med 1800-talets nystilar och 1900-talets modernism och postmodernism. Människan har i alla tider utnyttjat sina ägodelar och sin miljö for att uttrycka sig själv och visa sitt inflytande. Prakt var makt både i slott och bondehem. Och allt vi omger oss med är laddat med symboler. Man kan lära sig tolka olika koder och vad föremålen och miljöerna berättar. En del föremål blir till och med symboler för sin tid. Vad som är vackert och fult har diskuterats i århundraden. Skönhetssinnet anser en del vara inlärt och bero på klasstillhörighet. Andra menar att det kanske är som med musikalitet. En del människor har helt enkelt en större förmåga att se proportioner, färg och form och utnyttja sina sinnen. Det kanske till och med är en fördel att skrapa bort lite kulturell fernissa. Är det kanske så att vi gärna ser äldre tider i svartvitt, både bildligt och bokstavligt? Men stilhistorien är färgrik! Antikens skulpturer! Regalskeppet Vasa! Och folkkonsten! Och hur var det egentligen med den bleka, blonda svenska heminredningen? Fanns den? Historia flyter lätt ihop till ett grått ”förr”, men en stilhistorisk resa ger krokar att hänga upp minnet på. Då kan vi upptäcka spår från tidigare stilar i allt vi använder varje dag, i kläder och mode, i bilar och mobiltelefoner, i möbler och serviser, i frisyrer och tatueringar och i språk och beteende. Många av de former vi umgås med har mejslats fram genom århundraden, ja årtusenden. Olika typer lyfts fram i olika tider och varje tid sätter sin prägel och knorr på formerna. Alla Tiders Stil ger de långa linjerna, men dyker också ner i detaljer som vi känner igen idag. Den är illustrerad med 575 bilder där kvinnor tar plats på ett självklart sätt. I stilhistorien är det lättare att se kvinnorna – om man bemödar sig och även inkluderar en del områden, som annars brukar lämnas utanför. Eva Atle Bjarnestam har tidigare skrivit De formade 1900-talet och IKEA design och identitet.
192 kr
Skickas
BTJ 2009:24 (Recensionsservice för Sveriges bibliotek) : --- och i denna gedigna volym får hela IKEA-konceptet en genomlysning. --- Boken är uppbyggd kring decennier med inledande kultur-/samhällsöversikter. Var tidsperiod har sin inriktning, så har 1970-talet rubriken ”I takt med tiden och ut i världen”. Alla decennier är rikt illustrerade med olika varuprodukter, noggrant angivna med namn och formgivare. Texterna varvas med intressanta intervjuer med formgivare och deras inställning till form- och produktionsprocessen. Roligt att alla katalogomslag är avbildade. En intervju med Ingvar Kamprad visar på IKEA:s kärnvärden och kontinuitet. Författaren tar även upp problemområden som plagiat och miljöfrågor och slutkapitlet ”Framtida utmaningar” reser komplicerade frågor. Volymen, som lär bli ett standardverk, avslutas med en Vem gjorde vad?-förteckning. – Inger Fredriksson