Gert J. J. Biesta - Böcker
328 kr
Skickas
Om Utbildning med världen i centrumUtbildning med världen i centrum är utbildningsfilosofen Gert J.J. Biestas angelägna inlägg i den långvariga debatten om vad utbildning egentligen bör fokusera på.
I de sju kapitlen belyser Biesta vikten av att uppmärksamma utbildningens existentiella inriktning, inte sett som överförande av kunskap och förmågor, utan som en handling som riktar elevernas uppmärksamhet mot den värld de existerar i, så att de kan leva upp till det som världen begär och behöver av dem. Han betonar skolans unika ställning som den plats där nya generationer får möta världen och se sig själva i förhållande till den. I vilken utsträckning ett samhälle är berett att tillgängliggöra den tid som behövs för detta pedagogiska arbete är ett viktigt mått på dess demokratiska kvalitet.
Utbildning med världen i centrum vänder sig främst till forskare inom pedagogik, men även till verksamma lärare och lärarstudenter som är intresserade av utbildnings- och undervisningsfilosofi.
Sagt om boken:”Författaren är en ytterligt välrenommerad utbildningsfilosof, och den här boken har rönt intresse i sin originalutgåva. Nu har den fått en svensk språkdräkt tack vare Lars Ahlströms goda översättning. [...] En väsentlig fråga i Utbildning med världen i centrum är hur lärare kan bidra till att eleverna växer i att erövra sin plats som subjekt i världen. Oavsett om man delar Biestas syn eller inte så vässas läsarnas åsikter genom brottningsmatchen med hans text! Det gör den mycket läsvärd!”Linus Björk, BTJ-häftet nr 7, 2026
418 kr
Skickas
Om Undervisningens återkomstGert J.J. Biesta är världens mest inflytelserika utbildningsfilosof. Enligt honom är utbildningsväsendets främsta uppgift att göra det möjligt för eleven att bli ett självständigt, fritt subjekt som kan möta omvärlden på ett vuxet sätt.
I boken Undervisningens återkomst diskuterar han graden av lärarstyrning i skolan och gör det med vad han själv kallar ”progressiva argument för en konservativ idé”. Genom det förhållningssättet blir det möjligt att framhålla betydelsen av lärarstyrd undervisning utan att för den sakens skull sympatisera med en konservativ ideologi eller eftersträva ett kontrollsamhälle. Lärarstyrd undervisning är för Biesta inte ett självskrivet maktutövande som begränsar elevens frihet. Det är tvärtom när man blir tilltalad av sin omvärld som kan bli ett fritt subjekt och överskrida den egna världsbilden – och det är här den undervisande läraren behövs eftersom denna kan utmana eleven.
Undervisningens återkomst vänder sig främst till forskare inom pedagogik men även till verksamma lärare och lärarstudenter som är intresserade av utbildnings- och undervisningsfilosofi.
Sagt om boken:”Med varsam hand leder han läsaren in längs spännande vägar bortom den politiskt ytliga, kvantifierat mätande och populistiskt undergrävande retorik som fortsatt dominerar det pedagogiska samtalet. [...] Biesta på ett övertygande sätt framför och resonerar kring ”progressiva argument för en konservativ idé” och gör det i dialog med några andra särskilt intressanta pedagoger och filosofer. En framtida klassiker, teoretiskt krävande, men för alla upptagna av pedagogiska grundläggande frågor ett utmanande och inspirerande arbete att gå i dialog med.”Bosse Forsén, BTJ-häftet nr 7, 2019
1 305 kr
Skickas inom 10-15 vardagar
402 kr
Skickas inom 10-15 vardagar
2 486 kr
Skickas inom 10-15 vardagar
600 kr
Skickas inom 10-15 vardagar
2 095 kr
Skickas inom 10-15 vardagar
632 kr
Skickas inom 10-15 vardagar
2 486 kr
Skickas inom 10-15 vardagar
607 kr
Skickas inom 10-15 vardagar
507 kr
Skickas
I God utbildning i mätningens tidevarv diskuterar Gert Biesta det faktum att vi lever i en tid då mätning av utbildningsresultat har trängt undan frågan om utbildningens syfte. Biesta utforskar varför frågan ”Vad utgör god utbildning?” har blivit så mycket svårare att ställa och visar också varför detta är skadligt för kvaliteten på utbildningen och för graden av demokratisk kontroll över utbildningen.
I boken ger Biesta förslag på hur vi kan engagera oss i frågan om utbildningens syfte på ett nytt, mer exakt och övergripande sätt med särskild tonvikt på utbildningens etiska, politiska och demokratiska dimensioner.
Vad ska vi ha utbildning till? Vad är dess mål och syfte? Är utbildning endast till för att ge möjlighet att kvalificera sig för ett yrke, och därmed ta sin plats i samhället, eller skall utbildning också leda till en slags bildning där jag inbegrips i en frihet som också kräver mitt ansvar?
Boken ingår i serien Avancerade studier i pedagogik. Serien publicerar poststrukturell pedagogisk teori. Tonvikten ligger på etiska och politiskt filosofi ska frågeställningar, och studierna som publiceras undersöker subjektets villkor, frihet och ansvar i olika utbildningssammanhang. publicerar poststrukturell pedagogisk teori.
Om författarenGert Biesta är professor i pedagogik vid universitetet i Stirling samt gästprofessor vid Mälardalens högskola.