Mikael Gardestrand Bengtsson - Böcker
898 kr
Skickas
För att skapa motivation och intresse för geografiämnet står eleverna i centrum vid framtagningen av Geografi, mer känt som Östmans Geografi. Läromedlet som ger dina elever en god grund att stå på i sina ämnesstudier. För att skapa motivation och intresse för geografiämnet står eleverna i centrum vid framtagningen av Geografi, mer känt som Östmans Geografi. Läromedlet som ger dina elever en god grund att stå på i sina ämnesstudier.
Utmärkande drag
Geografiska upplevelser Inledande problematiseringar Tillgänglighet och tydlighet Stor mängd kartor, diagram och fotografierGrundtemaLäromedlets grundtema är förhållandet mellan människan, resurserna och miljön samt den hållbara utvecklingen och dess möjligheter. Innehållet återspeglar det sammanhållna geografiämnet och betonar vikten av det geografiska perspektivet vid analys av omvärlden.
Geografi är ett upplevelseämneSom geograf tar man ställning till platser, områden och miljöer. Samtidigt har vi alla ett förhållningssätt till den yttre miljön som till stor del styrs av våra egna preferenser. Ingressen till varje kapitel är därför tänkt att visa eleverna en verklighet de inte vanligtvis tar del av. Texten tar upp vad ämnesområdet handlar om och dess betydelse för oss människor såväl historiskt som nutid. Därefter följer ett konkret exempel med koppling till stoffurvalet.
Inledande problematiseringarVid inledningen av ett arbetsområde ställs en mängd frågor till kapitlet. Placeringen av uppgifterna leder till en delaktighet i undervisningen. Eleverna och lärarna kan tillsammans skapa en problematisering kring frågeställningarna som kan ge upphov till diskussion och nyfikenhet kring innehållet.
Eleverna i centrumVid valet av vad som ska tas upp i boken och på vilket sätt det ska tas upp är eleverna i centrum. Deras verklighet och vardag. Med utgångspunkt från ämnesplanerna vägleds därför författaren av två frågeställningar vid stoffurvalet: Kan detta vara av intresse för eleverna? Berör det eleverna?
Tillgänglighet och tydlighetLedordordet för språket i böckerna är tillgänglighet. Eleverna måste kunna tillgodogöra sig texten språkligt. Vävs för många aspekter in i ett textavsnitt riskerar texten att bli obegriplig genom att abstraktionsnivån ökar. Därför har författaren prioriterat ett urval av aspekter som han skriver lite längre om för öka tydligheten.
Kartor och illustrationerEtt stort antal kartor, fotografier och diagram kompletterar texten och leder eleverna vidare.
LärarhandledningenDen nya lärarhandledningen i geografi är en samling färdiga övningar som är knutna till det centrala innehållet i kurserna geografi 1 och 2. Kopplingen är tydlig mellan uppgifternas upplägg och innehållet i kunskapskraven.
Utmärkande drag
Tydlig koppling till ämnesplanerna Uppgifterna är konstruerade utifrån kunskapskraven Stor variation på uppgifternaUnderlättar din vardagLärarhandledningen är tänkt att underlätta för dig som lärare att komponera dina kurser och lektioner utifrån ämnesplanen. Delar av innehållet kan användas inom ramen för en lektion, men materialet ger även underlag för arbetsuppgifter över längre perioder eller teman. Uppgifterna är konstruerade utifrån innehållet i kunskapskraven.
Koppling till ämnesplaner och kunskapskrav
Lärarhandledningen följer upplägget i läroboken Geografi 1 och 2. Varje kapitel i boken har därför ett eget avsnitt i lärarhandledningen. Avsnitten är i sin tur indelad i en lärardel och en elevdel. Lärardelen ger information om hur uppgifterna är kopplade till det centrala innehållet och kunskapskraven. Dessutom innehåller varje avsnitt en mängd användbara länkar till hemsidor som kan användas i undervisningen eller vid arbetet med fördjupningar och GIS-övningar.
Stor bredd på övningarnaMed hjälp av lärarhandledningen kan eleverna träna på lärobokens innehåll. Samtidigt övar de på att omsätta kunskaperna till erfarenheter utanför läroboken.
ÖvningarInstuderingsuppgifter erbjuder eleverna ett enkelt sätt att bekanta sig med lärobokstexten. Andra övningar ger eleverna möjlighet att både fördjupa sig i lärobokstexten och att genomföra större projekt kopplade till avsnittets innehåll.
Om författarna"En lärobok måste alltid ha fokus på motivation och att väcka elevernas intresse. Detta är två oerhört viktiga redskap för kunskapsutveckling. Jag är beredd att gå så långt som att säga att om man inte lyckas med detta når man aldrig fram.”Peter Östman, Filosofie doktor i geografi och läroboksförfattare för geografiutbildning vid universitet/högskola, gymnasieskola och grundskolans högstadium.Mikael Gardestrand Bengtsson är författare till Lärarhandledningen till Geografi 1 och 2.
683 kr
Skickas
Psst! Boken beställs i ett Blended-paketBoken och Digital elevlicens kan beställas förmånligt tillsammans i ett paket för skolor. Beställ då 9789147150007 SOS Geografi 7-9 med Digital (elevlicens).
SOS för en klokare framtidSamhällsfrågorna blir allt mer brännande. Inte minst de som handlar om klimat och migration, och att förstå villkoren som naturen ställer hjälper oss att leva mer hållbart. Med SOS Geografi vill vi vara så aktuella och intressanta det bara går för att ge dina elever ännu bättre möjlighet att bidra till en klokare framtid.
Rätt stoff, engagemang och strukturI den fjärde upplagan av SOS Geografi har vi behållit vårt fokus på engagerande texter med direkt tilltal, en tydlig berättarröst och att säga det viktigaste först. För att underlätta inlärningen har vi byggt en enkel struktur som aldrig ger avkall på tydlighet och överblick.
I SOS Geografi varvas texter med fotografier och illustrationer som förstärker texten och väcker tankar. Det finns sammanfattningar, faktarutor, fördjupningar, uppgifter och ordförklaringar som bryter av och förtydligar.
Frågor om fakta och för reflektionVi ställer många frågor där eleverna kan kontrollera att de hänger med, liksom frågor där de kan reflektera över innehållet. Det ökar möjligheten för fler elever att arbeta med både språk och innehåll från grunden. På så sätt får de en djupare förståelse och kan bredda sina kunskaper. Det leder till spännande och språkutvecklande resonemang och diskussioner i klassrummet.
Alla kan hänga med
Sammanfattningarna är heltäckande och kan därför fungera fristående för elever i behov av mycket stöd. De centrala begreppen i SO är viktiga och betonas och bearbetas därför grundligt i läromedlet. Varje avsnitt avslutas med frågor på texten, så att eleven ser om hen har hängt med eller behöver arbeta mer med grunderna.
Utmaningar där eleverna får tillämpa kunskaper
Till varje kapitel finns övningar där eleverna får tillämpa och vidareutveckla sina kunskaper och ämnesspecifika förmågor och även applicera sina kunskaper i nya sammanhang. Det kan till exempel handla om källkritiska övningar, etiska frågeställningar, argumentationsövningar eller att tolka statistik och dra slutsatser.
Underlättar din undervisning
Nya SOS gör det också lättare för dig som lärare att planera, genomföra och följa upp undervisningen. Den enkla strukturen med block och kapitel kan fungera som hela eller delar av arbetsområden, där du som lärare disponerar innehållet på det sätt som passar bäst.