Katarinas eminenta detektivbyrå - Böcker
173 kr
Skickas
Efter flera veckors påtvingad stillhet får Katarina Zapp äntligen sätta tänderna i nästa uppdrag det mest klassiska av alla klassiska uppdrag för privatdetektiver: en kvinna som behöver hjälp med att skugga sin otrogne make. Så trots sjukvårdens uppmaningar att Katarina bör återhämta sig från sin skada i lugn och ro, kastar hon sig över uppgiften samtidigt som hon hjälper vännerna på Malmudden med deras överentusiastiska högtidsförberedelser. Men när otrohetshistorien tar en drastisk vändning åt det mordiska hållet blir ingen mer nöjd än Luleås mesta, bästa och enda privatdetektiv.
Jag drömmer om ett mord hemma är sjätte delen i den humoristiska deckarserien Katarinas eminenta detektivbyrå.
Sagt om bokserien:"Texten flyger fram och det sprudlar av gott humör"Catharina Ingelman-Sundberg
"Berättarglädje när den är som bäst! Har ett konstant leende på mina läppar, bara avbrutet av fniss då och då! Suveränt"TV4:s boktipsare Johan Anderblad på Instagram
"Full pott"Bibbloagneta
"Den här serien gör mig genuint glad"Vargnatts bokhylla
187 kr
Skickas inom 5-8 vardagar
Ingen tackar väl nej till chansen att tjäna 850 miljoner, så varför skulle inte Luleås mest eminenta detektivbyrå kunna bli en realityserie av rang? Kan Kardashians, så kan väl Katarina. Hon och Greta filmar därför sig själva när de hals över huvud kastar sig iväg till Gällivare för att hitta en excentrisk predikant som försvunnit. Som om inte det vore nog måste de mäkla fred mellan Jamaica och Pakistan samtidigt som de friar Greta från monstruösa mordanklagelser. Trots att ingen av dem hade väntat sig att möta vidundret vid Dundret, visar det sig att sammandrabbningen i de iskalla och mörka skogarna är oundviklig och kommer förändra deras liv för evigt. Eller åtminstone fram till typ torsdag-fredag.
Vidundret vid Dundret är sjunde delen i den humoristiska deckarserien Katarinas eminenta detektivbyrå.