Häftad, Engelska, 2015
Inventing the Individual
130 kr
Skickas måndag 19/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2015-01-29
- Mått: 129 x 199 x 26 mm
- Vikt: 325 g
- Format: Häftad
- Språk: Engelska
- Antal sidor: 448
- Förlag: Penguin Books Ltd
- ISBN: 9780141009544
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
4 recensioner, genomsnitt 5/5
- 5/5 Petter J
Siedentops slutsats är enastående! Med makalös bildning visar han hur vår tids grundproblem är den utbredda historielösheten och oförmågan att begripa att det är just de kristna värdena som ligger till grund för så väl sekulariseringen som liberalismen.
Siedentops slutsats är att frånkopplad sin moraliska kärna och sitt historiska ursprung blir individen vilsen och liberalismen blott en förryckt doktrin som kastar mänskligheten allt djupare in i mörkret. Något för fundamentalister av alla sorter att begrunda. Denna bok borde vara obligatorisk läsning för så väl politiker som beslutsfattare i vårt land och i varje land med självaktning. - 5/5 Dag V
Boken ger oerhört intressanta perspektiv på hur tanken om alla människors lika värde växte fram och hur stam och klan samhället försvagades och så småningom försvann, framför allt i den kristna delen av världen. Detta möjliggjorde i sin tur den liberala demokratin där man skiljer på lagstiftande, dömande och utövande makt och där alla (i teorin) är lika inför lagen. Det förändrade maktperspektivet bidrog också till renässans och upplysningstid som troligtvis inte skulle ha varit möjlig i en teokrati. Kanske är titeln och inledningen lite missvisande och stereotyp, framförallt att han påstår att familjereligioner och gudar styrde innan kristendomens framväxt, men han nämner ej stam och klanstyre. Men slutsatsen är ändå: Boken är behövlig medicin mot fördumning!
- 5/5 O.
- 5/5 Bengt I