Bokus
Maria Bouroncle - Drömmen om Chicago – Historien om en ung emigrant, E-bok

E-bok, Svenska, 2024

Drömmen om Chicago – Historien om en ung emigrant

Av Maria Bouroncle

90 kr

Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Beskrivning

Tjugotreåriga Elsa drömmer om ett annat liv i Amerika. Ett liv där kvinnor tillåts vara självständiga och fria. I september 1921 stiger hon ombord på ångfartyget Drottningholm i Göteborgs hamn med tjugofem dollar på fickan. Sju år senare har hon etablerat sig som kontorist på Postverket i storstaden Chicago för den bestämda mrs Thompson. På fritiden roar hon sig med sina vänner och lever ett bekymmersfritt liv – till den dagen hon får ett ödesdigert telegram hemifrån. Elsas far är sjuk och hon måste genast resa tillbaka till Sverige …
 
”Drömmen om Chicago” är en verklighetsbaserad roman och den fristående fortsättningen på böckerna ”Det kom för mig i en hast – Historien om barnamörderskan Ingeborg Andersson” och ”Flickan med en lapp om halsen – Historien om ett finskt krigsbarn”.



Maria Bouroncle debuterade 2018 efter en lång karriär med internationellt biståndsarbete. Hennes gripande porträtt av sin mormors syster i "Det kom för mig i en hast" har översatts till flera språk och används sedan 2022 i litteraturundervisningen på University of California i Los Angeles (UCLA).

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2024-02-28
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 186
  • Filformat: EPUB
  • Filstorlek: 0,4 MB
  • Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
  • ISBN: 9788727157788
  • Förlag: Saga Egmont
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

3 recensioner, genomsnitt 5/5

  1. 5/5 Elisa W

    Intressant hur författaren väver ihop Elsas nya spännande liv i Chicago med tragedin som lamslår en hel by. Elsas tvingas ju hem till Vesene igen för att stötta sin familj när hennes bror Arturs tre barn dränks. Om det dådet skrev Maria Bouroncle i sin debutbok "Det kom för mig i en hast: Historien om barnamörderskan Ingeborg Andersson".
    Missa heller inte andra boken i trilogin, en verklighetsbaserad, vardagsnära historia om finska krigsbarnet Hilja (nu runt 90 år) som fick sin fristad i Vesene hos Artur och hans nya fru. Den boken "Flickan med en lapp runt halsen: Historien om ett finskt krigsbarn" är en fascinerande tillbakablick från en svunnen epok i Sverige.
    Tre kvinnoöden i tre böcker alltså, som sammantaget säger mycket om sin samtid: Om kriminalvård och synen på brott, om de finska krigsbarnen under andra världskriget, och så emigrantströmmen till Amerika.

  2. 5/5 MariaMÖ

    I "Drömmen om Chicago" väver Maria Bouroncle skickligt samman sin tidigare bok om barnamörderskan Ingeborg med svägerskan Elsas hopp och längtan efter något helt annat än livet i lilla byn Vesene i Västergötland. Den svenska emigrationen till storstäder som Chicago är något jag inte känt till tidigare. Riktigt intressant och att dessutom uppleva den genom Elsas ögon gjorde att jag hade svårt att lägga ifrån mig boken. Kul också att fascinerande journalisten Ester Blenda Nordström kliver in och är en del av berättelsen.

  3. 5/5 Kristina

    Med Drömmen om Chicago knyter Maria Bouroncle ihop de två tidigare böckerna till en fantastisk samtida skildring om livet för vanliga människor under 1900- talets början och mitt.

    Bouroncles personskildringar är både ömsinta och träffsäkra på ett sätt att man tycker sig känna personerna i berättelsen, och man lider med dem i svåra stunder.

    Det som fascinerar med böckerna "Det kom för mig i en hast", "Flickan med lapp om halsen" och nu "Drömmen om Chicago" är att de alla kan läsas fristående, eller tillsammans. Läser man alla tre kan man läsa dem i vilken ordning som helst, de kompletterar varandra som ett pussel snarare än en linje.

    Läs dem alla!