Sveriges statsministrar under 100 år : Felix Hamrin
29 kr
Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Finns även i Bokus Play Lyssna och läs utan att köpa bok för bok - välj din nästa titel direkt i appen. Från 79 kr/mån. Ingen bindningstid.
Prova gratis i 60 dagar →Fler format och utgåvor
Beskrivning
Felix Hamrin var statsminister i endast 50 dagar 1932 och är därmed den som innehaft ämbetet under kortast tid i Sverige. Han är också den ende statsminister som varit frikyrkligt aktiv och den ende som själv byggt upp ett framgångsrikt företag från grunden, en grossisthandel för specerivaror i Jönköping.
Hamrin var även handelsminister 1926–1928 och finansminister 1930–1932, och hans främsta styrka som politiker var förmågan att hålla huvudet kallt i svåra situationer. Under mindre än ett år i början av 1930-talet hamnade han som finansminister i centrum för flera allvarliga kriser: valutakrisen, kriserna i samband med Kreugerkoncernens sammanbrott samt C. G. Ekmans avgång.
I samtliga fall bidrog Hamrin till att de akuta kriserna hanterades på ett skickligt sätt.