Bokus
17 juni

Ljudbok, Svenska, 2025

17 juni

Av Alex Schulman

149 kr

Skickas fredag 9/10

Beskrivning

”Varför är den 17 juni 1986 så viktig?"

”Jag vet inte. Det hände nåt den dagen.”

Vidar är sig inte lik. Han har blivit avstängd från sin lärartjänst efter en våldsam incident på skolan. Och i en bortglömd kartong hittar han av en slump telefonnumret till familjens gamla sommartorp. När han slår numret svarar hans pappa, som är död sedan länge.

Vidar har ringt till den 17 juni 1986, till en dag i sin barndom. Med ens öppnar sig en fallucka till det förflutna. Vidar ringer samtal efter samtal till den 17 juni och börjar kartlägga familjens varje rörelse.

Samtidigt blir Vidar föremål för en brottsutredning och han träder över gräns efter gräns. Medan dagen i barndomen långsamt öppnar upp sig, dras snaran i nutid åt.

Alex Schulman har skrivit en hisnande roman om en resa i tiden, och om vad som formar en människa.

Nominerad till Sveriges Radios romanpris 2026

"...skakande i sitt existentiella perspektiv, sin enkelhet och sin mångbottnade sorg.” Martina Montelius, Göteborgs-Posten

"Det är ett otäckt, sorgligt och stundtals rätt mästerligt porträtt. För att inte tala om en av de läskigaste mammaskildringar jag läst på länge.” Annina Rabe, Expressen

"Det är som om allting Alex Schulman har skrivit tidigare har röjt väg för denna roman" Kristian Ekenberg, Gefle Dagblad

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2025-08-15
  • Format: Ljudbok
  • Språk: Svenska
  • Förlag: Albert Bonniers Förlag
  • ISBN: 9789100809065
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

393 recensioner, genomsnitt 4/5

  1. 5/5 Lysande skildring

    Mycket bra skildrat. Vidars tankar och känslor som barn och vuxen går rakt in i själen.

    Verifierat köp
  2. 4/5 Louise S

    Välskriven relationsroman

    Verifierat köp
  3. 5/5 Malin81

    Skulle kunna varit min egna barndom detta handlar om….blir oerhört berörd och ledsen, men samtidigt skildrar Alex detta på ett fint och ödmjukt sätt från pojken Vidars perspektiv! Allt jag läst av Alex är bland den bästa litteratur Sverige har!

    Verifierat köp
  4. 3/5 -

    Helt ok men ganska förutsägbar. Intressant att ringa till "förr i tiden" och prata med sig själv:)

  5. 5/5 Marie

    Fantastiskt bra skriven av Alex Schulman och en väldigt bra uppläsare! Två parallella världar möter varandra. Mardrömslik barndom med en mamma som inte är värd namnet formar framtiden. Väldigt spännande och man vet inte riktigt vad som är verkligt och vad som kommer att hända. Man vill inte sluta lyssna!