E-bok, Svenska, 2009
Luftslottet som sprängdes
99 kr
Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Beskrivning
"Hämnd är en stark drivkraft." Lisbeth Salander
Den tredje boken i Stieg Larssons Millenniumserie, succéfenomenet som sålt 100 miljoner exemplar världen över.
Två svårt skadade patienter tas in på akuten på Sahlgrenska sjukhuset i Göteborg: Lisbeth Salander och hennes pappa, Alexander Zalachenko. Samtidigt som Lisbeth ställs inför rätta för dubbelmord publicerar Mikael Blomkvist ett reportage som ger henne upprättelse - och skakar om regeringen, säkerhetstjänsten och hela riket i grunden.
Stieg Larssons sista bok i den hyllade trilogin är en politisk thriller i världsklass.
Stieg Larssons tre romaner i Millenniumserien har för alltid gjort avtryck i spänningslitteraturen. Stieg Larsson avled 2005 och hann inte uppleva den globala succé böckerna gjort, med miljontals läsare som tagit Blomkvist och Salander till sina hjärtan.
"Jag bara måste få instämma i hyllningskören av Stieg Larssons avslutande bok i Millenniumtrilogin. Även om jag hade höga förväntningar så överträffades de med råge."
- Aftonbladet
"Ni förstår nog att den tredje delen i Stieg Larssons Millenniumserie är bra. För att inte säga så in i glödheta h-e. bra. Bara att skriva 700 sidor utan att det finns en enda longör, ett enda avsnitt som känns överflödigt. Avsnitten hakar i varandra och jag ligger och läser, sneglar på klockan och inser att jag borde sova, men ska bara... Så där är det boken igenom."
- Gefle Dagblad
"Ett tillfredställande slut på Larssons underhållande, spännande trilogi."
- Entertainment Weekly (US)
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2009-11-10
- Språk: Svenska
- Filformat: EPUB
- Filstorlek: 1,1 MB
- Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
- ISBN: 9789113029047
- Förlag: Norstedts
- Upplaga: 1
- Serie: Millennium
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
9 recensioner, genomsnitt 4.4/5
- 5/5 Hans L
Saknar du Sjöwall-Wahlöö kan jag tipsa om Stieg Larsson. De kriminalromaner han författat klingar 70-80-tal, intriger som är välbeskrivna, spännande handling och rafflande avslutning. Om du gillar kriminalromaner eller deckare men inte läst "Luftslottet som sprängdes" har du missat någonting riktigt bra.
- 5/5 Linni
- 1/5 Nadine K
- 4/5 Andreas
- 5/5 Kund