Bokus
Kristina Ekero Eriksson - Förbindelsen : Marie-Antoinette och Axel von Fersen, Inbunden

Inbunden, Svenska, 2025

Förbindelsen : Marie-Antoinette och Axel von Fersen

Av Kristina Ekero Eriksson

295 kr

Skickas torsdag 15/10. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

Den blivande franska drottningen Marie-Antoinette och den svenske greven Axel von Fersen träffas för första gången när de är arton år gamla. I Förbindelsen får vi följa dem från ungdomens rusiga fester till revolution, fångenskap, flykt och våldsam död.

Paret träffas på baler och spelkvällar i Versailles salar, men trivs bäst i drottningens lustslott Lilla Trianon och den bondby som hon där skapat som sitt paradis. En romans börjar spira, men de kan inte råda över sina liv. Axel von Fersen är styrd av Gustav III:s nycker och slösar bort sin tid på skådespel och krig, alltmedan Marie-Antoinette förtalas och tvingas bort från sin tron.

Breven de skriver till varandra under de olyckliga åren ger en unik inblick i förhållandets intimitet. Särskilt nu, när det avslöjats vad som står under överstrukna meningar. Axel von Fersen gör allt för att rädda sin drottning, men hans insatser bidrar snarare till den franska monarkins fall som i slutändan leder till att Marie-Antoinette giljotineras.

Med hjälp av brev och dagböcker och ett skarpt öga för såväl detaljer och miljöer som historiska sammanhang tar Kristina Ekero Eriksson oss med på ett av tidernas mest svindlande kärleksäventyr.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2025-01-24
  • Mått: 145 x 218 x 27 mm
  • Vikt: 512 g
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 344
  • Upplaga: 1
  • Förlag: Norstedts
  • Medarbetare: Emma Graves
  • ISBN: 9789113122458
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

13 recensioner, genomsnitt 4.2/5

  1. 5/5 Susanne M

    Det är så fasinderande och spännande om kärleksparet Marie-Antoinette och Axel von Fresen .. Jag är övertygad Axel är pappa till den pojken som det är troligen för dom var tillsammans den tiden .Sorgligt och tragiskt så ledsamt .

  2. 2/5 Claes M

    Inget nytt trots att man hoppats på det men alltid intressant att läsa om.
    DOCK märks det att en journalist skrivit! Man häpnar ibland över ordvalen! Har dom ingen som korrekturläser på detta fina bokförlag!
    Vänligen
    Maud Melin

  3. 5/5 Sten A

    Drivande text som för framåt på bra sätt
    Spännande läsning som man fastnar för
    Levande beskrives hov-livet i Versailles
    Frankrike/Europas historia levandgöres effektfullt

  4. 5/5 Inge Verifierat köp
  5. 5/5 Kim