Bokus
Cilla Börjlind, Rolf Börjlind - Nattens öga, Ljudbok

Ljudbok, Svenska, 2023

Nattens öga

Av Cilla Börjlind, Rolf Börjlind

169 kr

Lyssna direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Beskrivning

Den åttonde boken i serien om Olivia Rönning och Tom Stilton som sålt i över en miljon exemplar i Sverige!

När Olivia Rönning och Lisa Hedqvist intervjuar ukrainska flyktingar för att dokumentera övergrepp längs flyktvägen får de två poliserna höra talas om ett internationellt nätverk som organiserar människohandel. Vem är det som ligger bakom det?

Tom Stiltons partner Luna börjar misstänka att han haft del i ett spektakulärt dödsfall, men han tycks inte ha känt dåligt samvete för det. När polisen kommer för att förhöra honom ställs allt på sin spets. Kan hon alls älska en sådan man?

En man störtar ner från ett tak i centrala Stockholm efter att ha jagats av två män. Mannen går inte att identifiera. Vem är han och vem jagade honom?

Abbas, Toms och Olivias vän, får oväntat besök av sin mamma som han inte sett sedan han var barn – ett omskakande möte. Varför har hon sökt upp honom?

Allt har att göra med en lyxjakt på franska rivieran och en ovärderlig dyrgrip – ett försvunnet Fabergéägg som heter Nattens öga.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2023-05-11
  • Språk: Svenska
  • Speltid: 11 tim
  • Filformat: MP3
  • Filstorlek: 289,4 MB
  • ISBN: 9789113128153
  • Förlag: Norstedts
  • Upplaga: 1
  • Uppläsare: Nina Zanjani
  • Serie: Rönning/Stilton
  • Medarbetare: Jörgen Eineus
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

284 recensioner, genomsnitt 4.3/5

  1. 5/5 -

    Spännande under hela ljudboken. Helt fantastisk!

  2. 5/5 MD

    Vill verkligen inte att de skulle ta slut, hoppas på fortsättning.

  3. 4/5 Irene

    Cilla och Rolf skriver alltid spännande. böcker och idet här fallet ett dagsaktuellt ämne. Ett litet aber var att det från början var svårt att hänga med när uppläsaren bytte fokus lite för snabbt. Men det blev bättre ju längre man kom in i boken.

  4. 4/5 F. S

    Inte den bästa i serien men bra. Väldigt bra uppläsare!

  5. 5/5 -

    Spännande, välskriven, engagerande, skriven med värme, kan rekommenderas till andra.