Pocket, Svenska, 2017
Allt allvarligt talat
89 kr
Skickas tisdag 6/10
Beskrivning
Lena Andersson har i flera år tillsammans med kolleger som P O Enquist och Horace Engdahl svarat på lyssnarnas frågor om existentiella ämnen – måste man älska sina föräldrar, hur ska man veta vad man ska göra i livet, hur vet en författare när boken är slut och är potatisen en varelse – och Lena Anderssons svar har samlats i två böcker: Allvarligt talat och Mer allvarligt talat.
I Allt allvarligt talat samlas alla svaren, inklusive åtta hittills opublicerade frågor och svar från hennes sista medverkan i programmet. Illustrationerna står som vanligt Stina Wirsén för.
Lena Andersson fick sitt stora publika genombrott med romanerna Egenmäktigt förfarande (2013) och Utan personligt ansvar (2015). Egenmäktigt förfarande har nu också haft stor framgång som scenföreställning, både på Uppsala Stadsteater och Scalateatern i Stockholm. Hennes senaste bok är Egentligheter tillsammans med Dan Wolgers, om Wolgers konstnärskap.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2017-11-10
- Mått: 110 x 180 x 23 mm
- Vikt: 220 g
- Format: Pocket
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 396
- Förlag: Natur & Kultur Allmänlitteratur
- Illustratör: Stina Wirén
- ISBN: 9789127153868
- Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
14 recensioner, genomsnitt 4.1/5
- 4/5 Eva B
Lena Anderssons svar ligger på en hög språkligt intellektuell nivå, men ibland blir det onödigt tillkrånglat. Bra underlag för diskussioner i bokcirklar.
- 5/5 Lars K
När den är som bäst är den hysteriskt kul, även om det kanske inte är författarens avsikt. Ibland måste man ta en paus och tänka på vad hon skrivit, för det är ordentligt filosofiskt bitvis, på ett bra sätt men man behöver tänka en stund ibland på vad hon säger. Mycket underhållande och träffande. Lämpar sig bra även för högläsning. Rekommenderar verkligen.
- 4/5 Simon
Lena Andersson är något så ovanligt som en intellektuell i Sverige, som tar tänkandet på stort allvar och försöker skapa ett stringent resonemang som får en att tänka till. Att få kliva in i Anderssons tankevärld är en fin gåva - man känner sig lite smartare efter att ha läst en text av henne och ofta har jag citerat något ur denna bok. Det här är en bok att återvända till, vika hundöron i och stryka under meningar i. Låt den ligga på ditt nattduksbord och läs lite ur när du vill bli underhållen och pröva dina tankar.
- 4/5 Frevill
- 4/5 Hmh