Kvinnor i kamp : 150 års kamp för frihet, jämställdhet & systerskap (inbunden)
Fler böcker inom
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Läsålder
12-15 år
Antal sidor
119
Utgivningsdatum
2019-03-05
Upplaga
1
Förlag
Natur & Kultur Allmänlitteratur
Översättare
Hanna Hellquist
Originaltitel
Kvinner i kamp - 150 års kamp for frihet, likhet, søsterskap
Medarbetare
Jordahl, Jenny (form)
Illustratör/Fotograf
Jenny Jordahl
Dimensioner
280 x 205 x 15 mm
Vikt
648 g
SAB
uOhj:k
ISBN
9789127159198

Kvinnor i kamp : 150 års kamp för frihet, jämställdhet & systerskap

(3 röster)  |   Läs 1 recension
Inbunden,  Svenska, 2019-03-05
179
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Lättfattligt och ändå omfångsrikt praktverk

Dagens Nyheter

En originell och lärorik bok som man vill ha i bokhyllan!

Kamratposten

”Det är klokt, peppande och bitskt.”
Kommunalarbetaren

”Alla borde läsa”

Sveriges radio P4

Infotainment när den är som bäst! Det är kvinnorättsrörelse och kamp samlat i snygg grafisk förpackning

Vi läser

Jag är imponerad av både text och bild, man får fram överraskande mycket fakta ur text och serieberättandet.

Smålandsposten
För 150 år sedan levde kvinnor och män helt olika liv. Kvinnor hade inga möjligheter att bestämma över sina egna kroppar eller över någonting alls. De fick inte rösta och inte tjäna egna pengar. Pappan bestämde över dottern tills hon blev gift. Efter det var det makens tur. Det var först efter att kvinnor började organisera sig som det började hända saker.

Breen och Jordahl berättar initierat, lättfattligt och roligt om kvinnorättsrörelsens många dramatiska slag ur ett unikt internationellt och historiskt perspektiv. De har tidigare samarbetat om en rad bokprojekt och bl.a. tilldelats norska kulturdepartementets Ungdomspris samt skrivit bästsäljaren 60 kvinnor du skulle träffat 2016. Kvinnor i kamp är den första boken av upphovspersonerna som översätts till svenska. Den är hittills såld till 17 länder.

Översättare: Hanna Hellquist.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Kvinnor i kamp : 150 års kamp för frihet, jämställdhet & systerskap
  2. +
  3. Handbok för superhjältar. Alla ljuger

De som köpt den här boken har ofta också köpt Handbok för superhjältar. Alla ljuger av Elias Våhlund, Agnes Våhlund (inbunden).

Köp båda 2 för 318 kr

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Kvinnor i kamp : 150 års kamp för frihet, jämställdhet & systerskap. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Bra bok!
    D, 10 november 2019

    Jag läste faktiskt den här boken på biblioteket och jag vart förtjust i den. Jag tyckte verkligen om den och gillade alla bilder och hur de ha de tecknat. Boken har då lite för mycket bilder och ganska lite text, men de hade gjort boken så bra att man knappt tänkte på det för man fick så mycket information och jag bara vart helt uppslukad av den.

Visa alla 1 recensioner

Fler böcker av Marta Breen