E-bok, Svenska, 2013
Gul utanpå
119 kr
Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Beskrivning
Jag gillar att träffa nya människor, men får samtidigt en klump i halsen när jag ska presentera mig för någon. Var kommer du ifrån? är en vanlig inledningsfras.
Malmö, svarar jag varpå följande scen brukar utspela sig:
Okej, men från början?
Sölvesborg i Blekinge.
Nej, det gör du ju inte.
Jo, jag lovar.
Men du vet vad jag menar.
Nej
Spela inte dum, du förstår vad jag menar.
Jaha. Jag adopterades till Sverige från Korea när jag var nio månader gammal.
Nord- eller Sydkorea?
Sydkorea.
Vilken tur, för i Nordkorea är de ju kommunister.
Jong Dae föddes i Korea 1983. När han var nio månader adopterades han till Sverige. Där fick han namnet Patrik Lundberg. Patrik växte upp i en vanlig dysfunktionell familj i Sölvesborg. Under uppväxten gjorde han allt för att höra till. Han blev clownen. Den som alla skrattade åt och den som inte tvekade inför att skämta om sin bakgrund och sitt annorlunda utseende.
När Patrik under högskoletiden fick möjlighet att resa till Korea och studera ställdes allt på ända. I Korea tvingades han konfrontera de fördomar som andra har haft om honom. Och där blev han plötsligt the awesome guy, västerlänningen som alla tjejer ville ha. Han upptäckte också att han plötsligt kunde slå andra killar på käften eftersom han var av (koreansk) medellängd.
Gul utanpå är en berättelse om utanförskap. Om hur det är att inte känna sig hemma någonstans. Det är också en livsomvälvande resa och ett sökande. Efter rötter. Efter ursprung och efter tillhörighet.
---------------------------------------
Lyssna på Gul utanpå - soundtrack här
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2013-01-22
- Språk: Svenska
- Filformat: EPUB
- Filstorlek: 0,5 MB
- Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
- ISBN: 9789129687514
- Förlag: Rabén & Sjögren
- Upplaga: 1
- Ålder: 15+
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
68 recensioner, genomsnitt 3.7/5
- 5/5 Sven-G H
Särskilt intressant för mig eftersom jag och min fru adopterade ett barn 1985, från Indien. Vissa aspekter på adoption är generella, andra specifika för varje fall. Så även med denna bok. Engagerande sätt att visa upp sin kamp på ett - som det förefaller - ärligt och utlämnande sätt.
- 4/5 Anders S
Den är mycket välskriven och ämnet är uppenbart angeläget. Boken är mycket personlig och utlämnande, rentav alltför utlämnande i vissa stycken.
- 5/5 Gertrud Ö
En viktig bok för unga,medelåldern, äldre..
Så bra! Bör användas i skolan för diskussion! Patrik Lundberg är en mycket duktig författare! - 4/5 Miroslava M
Jag tyckte att boken var lättläst och intressant. Jag hade två år innan varit tillsammans med min dotter och dotterson i Sydkorea och var mycket nyfiken på landet och människorna. Boken har vidgat mina horisonter.
Jag köpte boken för att ge den till min dotter, för att jag hade läst den i en studiecirkel.
Med vänliga hälsningar:
Mira - 2/5 Anni
Ämnet är angeläget och intressant. Författaren har dock valt att vända sig till en mycket smal publik genom att välja ett pubertalt tilltal och fokus istället för att bredda sig till en vuxen publik. Det tycker jag är lite synd; speciellt som det framgår att författaren har förmåga att skriva tillgängligt och nyanserat. Jag fann vissa grova redogörelser såväl stötande som ovidkommande för mig som läsare. Man undrar om författaren valt denna inriktning för att framstå som "cool". Det kan nämligen inte bero på att det behövs utfyllnad, då tyvärr en del mycket intressanta upplevelser som man gärna vill höra mer om, snarare ges för lite utrymme. Jag hoppas att fler utlandsadopterade följer Patrik Lundbergs exempel, och skriver sina berättelser. De behövs!