Typiskt på en tisdag
79 kr
Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Finns även i Bokus Play Lyssna och läs utan att köpa bok för bok - välj din nästa titel direkt i appen. Från 79 kr/mån. Ingen bindningstid.
Prova gratis i 60 dagar →Fler format och utgåvor
Beskrivning
Vilma har tårar i ögonen. Irriterat gnuggar hon bort dem.
- Den här veckan har vi lov. Vi är lediga och kan göra vad vi vill. Och vi har drömt om att campa i evigheter. Men nu är allt förstört eftersom Alex är sjuk. Han har feber och ont i halsen. Och våra föräldrar tycker att vi är för små för att sova ensamma i skogen.
Morfar lägger undan tidningen.
- Det är klart att ni ska tälta! säger han. Ni två har gott förstånd. En natt i skogen är väl inget problem. Det klarar ni.
Hugo och Vilma är bästa kompisar. De är nästan alltid tillsammans, och ofta är även Vilmas storebror Alex med. Fast nu är Alex sjuk, och Hugo och Vilma ska tälta ensamma i skogen. Det är jättekul så länge det är ljust ute. Men när mörkret sänker sig börjar det brumma konstigt och en mystisk skugga rör sig kring tältet. Kan det vara en björn som bara väntar på att äta upp dem?
Typiskt på en tisdag är andra delen i en ny serie av Emelie Andrén och Veronicaa Ljunglöf. Korta kapitel, många illustrationer och vardagsnära spänning gör böckerna perfekta för de nybörjarläsare som är redo för kapitelböcker.