Bokus
Jörn Donner - Frihetens fångar, E-bok

E-bok, Svenska, 2015

Frihetens fångar

Av Jörn Donner

79 kr

Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Beskrivning

”Han stod en stund i den tomma lägenheten, med utsikt mot baksidan av företagets kontor, ljus rappning, anonymt intet. Han kände den egendomliga lukten av något försvunnet, otvättade kläder, trötthets svett, kanske kvarlämnade matrester, den sista måltiden som blev oäten. Möbler fanns inte, dem hade de anhöriga tagit hand om, släpat ner dem utför den vindlande trappan och använt rep för att via fönstret få ut en stor utdragssoffa, det kommande likets sista säng före mullen.

Gabriel påminde sig någonting. Någonting var söndersmulat, hans barndomshem, föreningsband till ett förgånget. Samma fattigdom, samma dofter, men intet minne.

När det inte fanns liv kvar kunde huset få försvinna.

När det inte fanns kraft kvar kunde han försvinna.”

Jörn Donner föddes 1933 och är en finlandssvensk journalist, författare, regissör och filmproducent. Han har bland annat producerat Ingmar Bergmans film Fanny och Alexander som belönades med en Oscar för bästa utländska film 1983. Frihetens fångar utkom för första gången 1989.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2015-04-01
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 308
  • Filformat: EPUB
  • Filstorlek: 2,3 MB
  • Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
  • ISBN: 9789146228813
  • Förlag: Wahlström & Widstrand
  • Serie: Romansviten om släkten Anders
  • Medarbetare: Daniel Bjugård
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

1 recensioner, genomsnitt 3/5

  1. 3/5 Björn

    Ett imponerande verk med tio titlar - jag håller på med den åttonde - men det verkar som det gått rätt fort ibland. Donner höll ju på med så mycket annat samtidigt: en massa filmer, var VD för Filminstitutet, politiker m m.