Förundran och bävan

AvAmélie Nothomb

Inbunden, Svenska, 2026

275 kr

Kommande

Beskrivning

Herr Haneda var chef över herr Omochi, som var chef över herr Saito, som var chef över fröken Mori, som var min chef. Jag var däremot inte chef över någon. Med andra ord: Jag lydde order från fröken Mori, som lydde order från herr Saito och så vidare, med sådan precision att orderna på de lägsta nivåerna inte behövde följa hierarkin i strikt mening. På företaget Yumimoto var jag alltså tvungen att lyda order från alla.  

Den unga och ambitiösa Amélie återvänder till Japan för att arbeta som översättare på det internationella företaget Yumimoto. Hennes anställning blir början på en komisk mardröm fylld av missförstånd och misslyckanden, som steg för steg för henne nedåt i hierarkin – ända till den yttersta förödmjukelsen. Med skarp humor och träffsäker blick skildras den kvävande arbetsmiljön och kvinnans position i ett mansdominerat samhälle.   

Amélie Nothomb lyckas förmedla hela komplexiteten och brutaliteten i den japanska företagsvärlden samtidigt som hon behåller en stor portion självironi. Förundran och Bävan belönades med Franska Akademiens stora romanpris 1999.

Produktinformation

Utforska kategorier

Hoppa över listan

Mer från samma författare

Törst

Amélie Nothomb

Inbunden
3

249 kr

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av