Inbunden, Svenska, 2017
Monster, spöken och kanelbullar
179 kr
Skickas på måndag
Beskrivning
Stulna kanelbullar och ett slott fullt av monster och spöken – äventyret kan börja! Alexander Jansson har trollbundit hundratusentals fans över hela världen med sina fantastiska bilder. Han har illustrerat en mängd böcker, men Monster, spöken och kanelbullar är hans första egna bok.
Följ med Ebba och August i jakten på bulltjuven och upptäck en magisk och helknasig värld. Träffa storsnarkaren Rollo och rekordkarusellen Ellen. Var med om en spöklik dansuppvisning och åk kastrull genom det översvämmade köket, där kocken bjuder på monsterpannkakor gjorda av långkalsonger och öronvax. Smyg försiktigt förbi vaktmonstret Tiffany bara, så ska nog allt gå bra ...
Alexander Janssons bildvärld kan i samma andetag vara suggestiv, humoristisk, stämningsfull och detaljrik – som om Tim Burton hade sammanfört John Bauer och Jan Lööf. Monster, spöken och kanelbullar är ett äventyr som bjuder på möten med knasiga spöken och finurliga monster och massor av roliga detaljer att upptäcka. Bokens generösa bilder och det stora formatet gör det här till en bilderboksupplevelse utöver det vanliga!
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2017-09-20
- Mått: 260 x 310 x 9 mm
- Vikt: 484 g
- Ålder: 3-6
- Format: Inbunden
- Språk: Svenska
- Läsålder: 3-6
- Antal sidor: 32
- Förlag: Bonnier Carlsen
- Illustratör: Alexander Jansson
- Medarbetare: Lena Thunell
- ISBN: 9789163895494
- Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
34 recensioner, genomsnitt 4.7/5
- 5/5 Ingrid T
Dotterdottern sitter som uppslukad och tittar och tittar och tittar igen. Böcker med många små detaljer och är perfekt för en nyfiken liten dam.
Verifierat köp - 4/5 Karro
Fantastiska illustrationer med så många detaljer! Minus att boken är lite otymplig för kvällsläsning och att texten är liten, men sonen på 4,5 år älskar den!
- 5/5 Jeanette
En underbar och humoristisk bok. Fina illustrationer med många detaljer som man upptäcker allt eftersom.
Det enda lite negativa är storleken, lite svårt att läsa vid nattning, å andra sidan finns det andra böcker att läsa då. Jag är glad att min syster rekommenderade boken. - 5/5 Anna
Bok som är trevlig att både läsa och att bara titta på bilderna, femåringen tycker att det är väldigt roligt att varje gång upptäcka nya detaljer i bilderna!
- 5/5 Anna
Uppskattades av både treåring och sexåring och av oss föräldrar. Fina bilder och mysig historia. Barnen vill läsa den varje kväll. :)