Bokus
Ondskan

Pocket, Svenska, 2013

Ondskan

Av Jan Guillou

89 kr

Skickas idag

Beskrivning

När Erik relegeras från skolan på grund av sin brutalitet hamnar han på en internatskola långt från huvudstaden. Där hoppas han kunna bryta den onda cirkel han fostras in i av sin sadistiske far. Men det han upplevt i hemmet förföljer honom.

Internatskolan är en värld fylld av pennalism och hans försök att hävda sig mot de äldre kamraternas förtryck leder till en våldsam spiral. Erik inser att hans uppväxt inte bara format honom till den han är, utan att han också fått kunskapen han behöver för att en gång för alla göra upp med ondskan han vill lämna bakom sig.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2013-04-12
  • Mått: 110 x 180 x 18 mm
  • Vikt: 160 g
  • Format: Pocket
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 282
  • Förlag: Piratförlaget
  • ISBN: 9789164204110
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

32 recensioner, genomsnitt 4.2/5

  1. 5/5 Danne

    En tidlös klassiker. Lika bra som jag mindes den från förr. Spännande intrig och realistisk skildring. Intressant med internat och stämningen där. Bästa boken av Guillou

  2. 5/5 Anne-mia

    Har læst bogen flere gange uden selv at eje den før nu. Jeg læser den igen samtidigt med mit ældste barnebarn, der har den som opgave i gymnasiet. Beskrivelsen af hjemmet, faren, skolen med mere er så enestående at bogen burde være tvungen læsning for alle store skole- og gymnasieelever.

  3. 5/5 M.E

    Jag tycker att boken är superbra och den skildrar verkligheten på ett väldigt bra sätt och våldet som sker bland unga. Sedan så tyckte jag även att boken var väldigt spännande då det hände saker hela tiden. Verkligen läsvärd!

  4. 4/5 Yves D

    En bok för alla som undrar vad våldet betyder i ett vardagsliv av en yngling. Det börjar hemma och fortsätter sig i skolan. Vad är intressant är att läsa hur den ynglingens uppfattning av världen påverkas av sin erfarenhet av våldet. En bok vars temat är evigt.

  5. 5/5 Sophie S

    Rekommenderar starkt denna bok! Knappt några svåra begrepp och läsaren får hela tiden ta del av karaktärernas tankar mm. Vilket är väldigt bra.