Bokus
Anna Höglund - Vampyrer : en kulturkritisk studie av den västerländska vampyrberättelsen från 1700-talet till 2000-talet, Häftad

Häftad, Svenska, 2011

Vampyrer : en kulturkritisk studie av den västerländska vampyrberättelsen från 1700-talet till 2000-talet

Av Anna Höglund

324 kr

Skickas tisdag 20/10. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning
Vampyrer är historien om vampyrberättelsens betydelse för människan i den västerländska kulturen från 1600- till 2000-talet. Studien beskriver den förändring som vampyren har genomgått genom seklen och analyserar den i ljuset av det samhälle inom vilket den skapats. De vampyrer som väckte uppmärksamhet i Europa i början av 1600-talet var nämligen inte desamma som infiltrerar dagens svenska folkhem. Då var vampyrerna maskstungna lik för att senare, vid sekelskiftet 1800, transformeras till degenererade adelsmän. Nu skildras de istället som undersköna tonårspojkar, metrosexuella män, utsatta barn eller chevalereska gentlemän. Det är inte bara vampyrens yttre gestalt som förändrats med tidens gång. Den betydelse som blodsugaren försetts med skiftar också under dess historia. Fram till 1900-talets slut personifierade vampyren i första hand ett hot utifrån. Det var en skrämmande och farlig varelse som hotade den egna kroppen, familjen, samhället och kulturen. Vampyrens funktion var med andra ord att personifiera allt det som människan inte ville vara. Idag ser det helt annorlunda ut. Nu tycks vi i första hand identifiera oss med vampyren och den gestaltar i hög grad det vi människor vill vara och det vi åtrår. Vampyrer är en reviderad och utökad version av Anna Höglunds doktorsavhandling från 2009. I de nyskrivna partierna diskuterar hon bland annat den i vår samtid så populära genren vampyrromanser. Varför har vampyrromanser som Stephenie Meyers Twilight-saga blivit så omåttligt populära? Vad kan en analys av vampyrberättelser som Twilight, True Blood, Vampire Academy och The Vampire Diaries lära oss om unga flickors levnadsvillkor i dagens samhälle? Vad fyller vampyrromanserna för behov för vår samtids unga publik? Höglund synar också vår samtida vampyrfiktions absoluta hjältar, vampyrmännen, i sömmarna och frågar sig vad det är som gör blodsugare som Edward Cullen, Bill Compton, Eric Northman och John Mitchell till 2000-talets mest åtråvärda kärleksobjekt. Anna Höglund är verksam som lektor och forskare vid Linnéuniversitetet. Hon är också en efterfrågad och uppskattad föreläsare även utanför universitetets väggar.
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2011-05-06
  • Mått: 149 x 240 x 35 mm
  • Vikt: 810 g
  • Format: Häftad
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 460
  • Förlag: H:ström Text & Kultur
  • ISBN: 9789173271448
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

2 recensioner, genomsnitt 5/5

  1. 5/5 Zebastian B

    Boken är gediget skriven och ger läsaren den mesta information som finns om vampyrer. I stort sett alla böcker och filmer genom historien redogörs för och man får som läsare en bra inblick i vampyrfiktionen och dess olika genrer. Författaren sammanställer gamla litterära verk och belyser dess innehåll och kopplar samman detta med mer moderna filmatiseringar och skrivna böcker. Vampyren har funnits i människans omgivning sedan mycket lång tid tillbaka och dess djuriska väsen har fascinerat människan genom århundraden. Vampyrens olika stadier och koppling till migrationsmönster och kriminalitet och sjukdomar har kopplat samman människans rädsla för det okända tillsammans med rädsla för sjukdomar och det avlägsna och farliga. Författaren Anna Höglund ger i boken en beskrivning som berättar om förhållandet mellan människa och vampyr och hur maktperspektivet genomsyrar både litteratur och filmer kring vampyrtemat. Som läsare får man ta del av vad som definierar en vampyr och hur vampyrberättelser kom till och bli en egen genre och vilken typ av forskning som finns kopplat till det nutida fenomenet. Författaren redogör för vampyrens historia och hur den kom till som fenomen och genre och hur religiösa uppfattningar och upplysningen vävdes samman med vampyren. Man kan även ta del av hur historier och folktro förvandlades till skönlitteratur och vilka trender och masskultur som kom att forma de nutida vampyr tv-serierna och litteraturen. Vill man få kunskap om hur vampyrens ohämmade sexualitet och makt kom att prägla det viktorianska England och hur det stora mästerverket Bram Stockers Dracula skrevs finns det en hel del nyttig information i Höglunds avhandling om vampyrer. Som person som gärna läser vampyrfiktion får man en helt annan bild av böcker och vampyrfiktionens bakomliggande faktorer och man kan som läsare med glädje ta sig an flera stora verk inom genren. Boken innehåller det mesta som man kan och bör känna till angående vampyrer och vampyrtema och man får även inspiration till att läsa andra forskningsartiklar och ständigt hålla sig uppdatera inom ämnet. Boken har kommit att bli en form av vampyrbibel för mig som läsare och kan ses som ett stabilt exempel på en avhandling med dignitet och kanske ett framtida mästerverk inom vampyrtemat. Som ett stort fan av vampyrfilmer och nyare former av tv-serier med vampyrtema kan man ta del av ett par kapitel som handlar om humanvampyrer och hur de framställs inom fiktion och tv-serier som har kommit att bli väldigt populära och skildra olika former av samhällstypiska fenomen fast i vampyrtema.

  2. 5/5 Ewa H

    Anna Höglunds kulturkritiska studie är grundlig och genomarbetad. Trots att det är mycket fakta att ta in så bjuder boken ändå på nöjesläsning. Om du gillar vampyrer vill säga.