Häftad, Svenska, 2014
Boken om IT-arkitektur
Av Daniel Akenine, Eva Kammerfors, Jonas Toftefors, Sven-Håkan Olsson, Robert Folkesson, Christer Berg
460 kr
Skickas måndag 5/10
Beskrivning
Den här boken är för dig som vill ha en djupare förståelse av IT-arkitektur. Den adresserar alla typer av IT-arkitektfrågor i en organisation - alltifrån strategi och verksamhetsförståelse till teknik och mjukvara. Oberoende om du är IT-arkitekt, utvecklare, projektledare, student, chef eller bara arbetar professionellt med IT är detta boken för dig som vill förstå hur IT kan fungera i ett modernt företag.
Boken om IT-arkitektur är ett unikt samarbete, skriven av ett dedikerat redaktörsteam tillsammans med ett 30-tal experter, IT-arkitekter och organisationer i Sverige.
Den kommer ge dig en översikt och förståelse för moderna metoder inom IT-arkitektur och de olika delar, specialiseringar och verktyg som ingår.
Daniel Akenine
Huvudredaktör
Boken täcker olika områden som:
· Enterprisearkitektur
o EA-funktionen
o Strategier
o Organisation
· Verksamhetsarkitektur
o Att förstå affären
o Modellera verksamheten
o Praktiska råd
· Lösningsarkitektur
o Integration
o Infrastruktur
o Molnet och IT-arkitektur
· Mjukvaruarkitektur
o Kvalitetsattribut
o Agile
o Ramverk
· Kompetens
o Vad ska en IT-arkitekt kunna?
o Hårda och mjuka krav
o Internationella perspektiv
… samt mycket, mycket mer …
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2014-09-19
- Mått: 200 x 245 x 18 mm
- Vikt: 852 g
- Format: Häftad
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 304
- Förlag: Kunskapshuset Förlag
- ISBN: 9789175579535
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
1 recensioner, genomsnitt 4/5
- 4/5 Niklas B
Rekommenderas för den som vill få en översiktlig förståelse för området IT-arkitektur. Utgår från de roller som IASA, oberoende nätverks organisation, tagit fram för att dela in arkitekturområdet.
Pluss är att man vågat vara specifik när man exemplifierar ett område. Tex genom att nämna Gherkin och visa hur man använder det för att automatisera tester inom mjukvaruutveckling.
Boken bör kunna utnyttjas inom företag där flera vill starta en diskussion om arkitektur och hur man ska fördela arbete och ansvar.