-
Lättläst och spännande bok
Gustav 10 år:
Det är ganska stor text i dessa böcker så de är lättlästa. Philip tyckte det var mycket text men han hjälpte till att läsa. Annars läste jag.
Boken handlar om en and som fastnat i en fiskelina i Björkvikens sjö. Det är två bröder som heter Jakob och Joakim som räddar den. De vill veta vem som gjort det. Det är flera djur som skadar sig och de anordnar en skräpplockardag. Boken är bra.
Philip: 7 år
Jag tycker om Djurdeckarna. Det är lätta böcker att läsa ...
Läs hela recensionen
-
Fin berättelse som lyfter naturvård
Detta är tredje boken om Djurdeckarna.
Serien är enligt oss en hybrid mellan böcker skrivna för djurälskare samt deckare för barn. Pojkarna som är huvudrollerna i boken besöker skogen och sjön, väl där hittar de en and som fastnar i kvarlämnad fiskelina. Snabbt hämtar de veterinären som tar hand om anden, genom boken får vi också insyn i hur det kan gå dit när vilda djur blir omhändertagna och utsläppta igen av veterinär.
Snart hittar barnen även skräp slängt i naturen och undersökn...
Läs hela recensionen