Konkubinen

AvElechi Amadi

Inbunden, Svenska, 2016

243 kr

Skickas . Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

Västafrikanskt mästerverk för första gången på svenska!

»Amadis stil är rörlig, vacker - lycklig. Han förmedlar en underbar, värdig bild av ett samhälle inte bara styrt av gudar, utan också av den stora känsligheten i mänskliga relationer.« | THE GUARDIAN

Ihuomas har sådan karisma att män dör omkring henne. Varje gång hon accepterar en man till make så möter han förr eller senare döden. Folk börjar tro att det är ett spel styrt av en övernaturlig kraft.
Med närmast mirakulös, genial enkelhet berättar Elechi Amadi en historia om människor och faktorer bortom deras kontroll. Amadis debutroman Konkubinen räknas till de allra viktigaste västafrikanska romanerna och presenteras här för första gången på svenska, i översättning av Jan Ristarp..

ELECHI AMADI [f. 1934], är en nigeriansk författare, vars verk ofta handlar om hemlandet före kontakten med väst. Han är mest känd för den fristående romantrilogin Konkubinen [The Concubine, 1966], De stora dammarna [The Great Ponds, 1969] och Slaven [The Slave, 1978].

»En högst sofistikerad gestaltning av en ödesdiger kärlek i en by i östra Nigeria. Skriven med en högtidlig enkelhet, av en ytterst talangfull författare, mediterande över ett förflutet som blivit till legend.« | THE NEW STATESMAN

Produktinformation

Utforska kategorier

Betyg & recensioner

4.2/5
Hoppa över listan

Mer från samma författare

Hoppa över listan

Mer från samma serie

Dune

Frank Herbert

Inbunden
18

287 kr

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

  • Nyhet

Sallad!

Danyel Couet

Kartonnage

279 kr