Inbunden, Svenska, 2019
Samlade dikter
Del i serien Modernista klassiker
210 kr
Skickas torsdag 5/11. Fri frakt över 249 kr.
Fler format och utgåvor
Beskrivning
Edith Södergran hör till den svenskspråkiga lyriska modernismens viktigaste namn - om inte det allra viktigaste.
Denna volym innehåller samtliga Södergrans diktsamlingar, från debuten Dikter [1916], med de ofta citerade dikterna »Dagen svalnar I IV« (»Du sökte en kvinna /och fann en själ - du är besviken«) och »Vierge moderne« (»Jag är ingen kvinna. Jag är ett neutrum«), till den postuma samlingen Landet som icke är [1925], med dikterna Södergran skrev dödssjuk i TBC. Här finns även de stora samlingarna Septemberlyran [1918], kontroversiell för sin tid med sin högstämda självhävdelse, ett manifest för kvinnans rätt att hävda frihet och med några av Södergrans mest berömda dikter (»Triumf att finnas till«, »Jungfruns död«, »Gryningen«och »Förhoppning«), och Rosenaltaret [1919], där den triumferade självkänslan dominerar genom inflytandet från filosofen Nietzsche.
Generation efter generation grips av Edith Södergrans livsöde. Hennes poesi fortsätter att tala direkt och intensivt till sina läsare.
EDITH SÖDERGRAN [1892-1923] hör till de allra största namnen i svenskspråkig poesi. Influerad av fransk symbolism, tysk expressionism, rysk futurism och den tyske filosofen Friedrich Nietzsche har Södergrans dikt en ovanligt internationalistisk prägel. Hennes mest omtalade tema är det feministiska, som har sin särart genom influensen från Nietzsche, inte minst då övermänniskoidealet.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2019-05-03
- Mått: 144 x 217 x 18 mm
- Vikt: 320 g
- Format: Inbunden
- Språk: Svenska
- Serie: Modernista klassiker
- Antal sidor: 186
- Förlag: Modernista
- ISBN: 9789177817864
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
29 recensioner, genomsnitt 4.7/5
- 1/5 Sten A
Epub-versionen är tyvärr oläslig på kindle, väldigt synd tycker jag då innehållet antagligen är bra, inte bra sätta att hedra författaren dessvärre.
- 5/5 Margaret
Södergrans fina dikter är en nöje för både öra och öga genom textfont o placering på sidorna, en eulog till sättare oxå
- 5/5 Frederich K
Läst den innan ett flertal gånger i formatet pocket
men här hårdpärm och vacker utgåva. Genuin läsupplevelse på alla sätt.
Briljant:) - 4/5 Solveig N
Härliga dikter att läsa och mysa med. Välskrivna och hanterbara för de som inte är diktläsare vanligtvis.
En gedigen samling som varar länge och kan läsas om och om igen!
Rekommenderas varmt! - 5/5 L.M
Edith Södergran är enligt min mening ev av sveriges skatter innom poesin! Hennes verk speglar så mycket längtan, smärta och sorg "enligt mitt sätt att läsa och tolka" Det underbara med dikter i alla dess slag är ju dock att olika människor läser samma dikt men får ut helt olika betydelser. Men har du/ni inte läst något av denna underbara diktare så gör det!
Hon är utan tvekan en diamant bland kolbitar!