Bokus
Håkan Östlundh - Profetens vinter, Pocket

Pocket, Svenska, 2019

Profetens vinter

Av Håkan Östlundh

Del 1 i serien Profeten serien

89 kr

Skickas torsdag 5/11. Fri frakt över 249 kr.

Fler format och utgåvor

Beskrivning

Under en tjänsteresa dödas Elias Krantz pappa i en bombattentat. Tillsammans med pappans chef, Ylva Grey, försöker Elias förstå vad som hände. Varför ville någon döda en stillsam Sida-tjänsteman? Deras efterforskningar blir snart farliga. I en hänsynslös jakt genom ett iskallt Vinterstockholm får allt fler sätta livet till. Elias och Ylva tvingas inse att de inte kan lita på någon. Deras förföljare har kontakter, pengar och makt. De har bara varandra. Och i kampen för att överleva kommer de allt närmare varandra.   

Håkan Östlundh har skapat fascinerande karaktärer i en briljant spänningsroman sprakande av intriger och förbjuden kärlek. Profetens vinter är första delen i en trilogi.

"Mord, korruption, vapenexport, maktmissbruk på högsta nivå och förbjuden kärlek. Allt nedkokat till en oerhört spännande brygd av den typen man omöjligt kan lägga ifrån sig." Aftonbladet

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2019-05-17
  • Mått: 110 x 178 x 28 mm
  • Vikt: 250 g
  • Format: Pocket
  • Språk: Svenska
  • Serie: Profeten serien
  • Antal sidor: 459
  • Upplaga: 1
  • Förlag: Bokförlaget Polaris
  • Medarbetare: Lotta Kühlhorn
  • ISBN: 9789177951308
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

32 recensioner, genomsnitt 4/5

  1. 5/5 bok_stavligt

    Ylva och Anders har ett förhållande. Något som inte är så lämpligt, då hon är hans chef och han är gift. Under en resa till Sarajevo försvinner Anders när de ska äta middag och sen exploderar det. Ylva och resten av sällskapet från SIDA blir snabbt bortförda och Ylva hamnar i ett märkligt förhör hos polisen.

    Elias är son till Anders och har precis fått reda på att han har en hjärntumör, troligen inte malign men den måste kanske ändå opereras. Han och Ylva finner varandra efter katastrofen och förstår snart att också de kan befinna sig i fara.

    Tätskriven olycksbådande stämning om politisk korruption och internationella affärer. Vem går egentligen att lita på, hur vet man att inte till och med polisen går maktens ärenden. Lägg till ett hotfullt och skrämmande vinterlandskap. Och det är upplagt för sträckläsning.

  2. 3/5 Britt-Marie K

    Profetens vinter är den tionde boken som jag läser av Håkan Östlundh. Jag har tidigare läst alla dom sju böckerna i kriminalserien från Gotland, som börjar med Släke och slutar med Män ur mörkret. Jag har även läst den fristående kriminalromanen Jag ska fånga en ängel. Och slutligen romanen Till Sara, sedan bränns allt! Jag har tyckt mycket om alla dom nio tidigare böckerna.

    Profetens vinter är den första boken i en planerad kriminaltrilogi. Och eftersom jag tyckte att den här boken var bra, så ser jag fram emot dom kommande böckerna i serien. Följer gärna Profeten Elias i fler böcker.

  3. 3/5 Jan

    Jag missade att det var första delen av kommande delar, den var i mitt format (e-bok) 362 sidor som snabbt försvann och lämnade ett antal frågetecken. Gillade annars både intrigen, miljöerna och personporträtten. Jag hoppas att övriga böcker kommer hålla samma kvalité, men känner att den var för tunn att läsa i väntan på nästa del, om inte totalen överstiger 1000 sidor känns det som man delat upp den för att klämma ur några extra kronor vilket skulle ge en tråkig eftersmak...

  4. 2/5 -
  5. 5/5 Evamal