Pocket, Svenska, 2019
Jag for ner till bror
89 kr
Skickas idag. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Augustnominerad 2018!
"Jag for ner till bror är en ovanligt säker debut som inte ber om ursäkt för någonting. Den har sin egen logik och sin egenbistra, råbarkade skönhet." Borås Tidning
I Smalånger är det mesta som vanligt. Maria har hittats död. Hennes bror håller på att supa ihjäl sig. Harmynte John har ögon som svarta hål i rymden och äldreomsorgen får en ny medarbetare, Janakippo, som stack sin far med en högaffel. Jag for ner till bror är en svart, rå, våldsam och from berättelse. Det är kärleksfullt, passionerat, varmt och tryggt. Svårast av allt är förlåtelsen.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2019-04-16
- Mått: 170 x 20 x 110 mm
- Vikt: 230 g
- Format: Pocket
- Språk: Svenska
- Serie: Jana Kippo
- Antal sidor: 318
- Förlag: Bokförlaget Polaris
- Medarbetare: Lukas Möllersten
- ISBN: 9789177951322
- Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
322 recensioner, genomsnitt 4.4/5
- 5/5 Pia F
Gillar hennes sätt att skriva - utan skiljetecken och stor bokstav etc. Humor blandas med mörker och jag ler av igenkänning av norrländska uttryck. Vill läsa mer!
- 5/5 Isgrid
efter att jag lärt känna jaana kippu så har jag så svårt att hitta andra böcker som är lika bra ingen kan mäta sig med henne
- 5/5 Britt-Marie K
Betyg: 5 av 5 - 📚 - Jag är väl en av väldigt få som inte har läst Karin Smirnoffs bokserie om Jana Kippo tidigare. Vet faktiskt inte varför jag inte har läst den förut. Det är väl så enkelt förmodligen som att man bara inte hinner med alla böcker som man vill läsa. Jag har läst en fristående bok av henne tidigare, som heter Sockerormen, och den tyckte jag var mycket bra. Nu såg jag att det ska spelas in en teveserie som baseras på den första boken i Jana Kippo-trilogin, Jag for ner till bror, som jag kände att jag nog kommer att vilja se. Och då insåg jag att jag måste nog ta och läsa boken/böckerna först. Så nu har jag läst alla dom tre böckerna i trilogin, Jag for ner till bror, Vi for upp med mor, och Sen for jag hem, som kom ut åren 2018-2020. Och nu förstår jag verkligen alla lovord om böckerna, för dom var mycket, mycket bra. Välskrivna, spännande, berörande, roliga, otäcka, intressanta, gripande, tänkvärda, känslosamma, och som sagt, mycket, mycket bra. Och alla tre böckerna var nästan lika bra. Första och andra boken var bäst, och den tredje boken var något sämre, tycker jag, men alla tre är helt klart värda det högsta betyget. Så om ni är flera än jag som har missat denna trilogi, så säger jag bara: läs den! Jag varvade e-boksläsning med ljudbokslyssning, i 1,25 hastighet, suveränt inläst av min absoluta favorituppläsare, Lo Kauppi.
- 3/5 Josefina A
Den stora behållningen med den här boken är definitivt språket. Stundtals blev jag t.o.m. tagen över hur poetiskt och pricksäkert något beskrevs. Historien lämnade inget bestående avtryck på mig. Det är en ganska typisk svensk reality-skrildring med en massa elände och små ljusglimtar.
- 5/5 Ingrid K
Jag läser den nu för andra gången, högläsning för min man, med försök till norrländsk accent, vilket utfaller till största belåtenhet - för oss båda!