Pocket, Svenska, 2021
Gentlemen
89 kr
Skickas fredag 6/11. Fri frakt över 249 kr.
Fler format och utgåvor
Beskrivning
I september 1980 hände något som skulle påverka en generation läsare för lång tid framåt. En roman om en ung författare som lever ett bohemiskt liv med två excentriska bröder i en jättelik lägenhet på Södermalm i Stockholm kom ut, och kritikerframgången och därmed genombrottet var omedelbara.
Gentlemen hyllades som en berättelse där begrepp som stil och underhållning var viktiga delar av framställningen, och den lästes som en befrielse från ett ideologiserat och moraliserande sjuttiotal. Men grundtonen i romanen är mörk, den tecknar en bild av ett Sverige som ett land av mörkläggningar, och förlamat av storfinansiell gangstermentalitet. Här råder en samhällsanda som väcker en berättigad känsla av paranoia och skräck hos dess medborgare, en ton som ljuder olycksbådande genom hela Klas Östergrens trilogi.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2021-08-20
- Mått: 110 x 180 x 30 mm
- Vikt: 270 g
- Format: Pocket
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 509
- Förlag: Bokförlaget Polaris
- Medarbetare: Miroslav Sokcic
- ISBN: 9789177954255
- Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
87 recensioner, genomsnitt 4.1/5
- 4/5 Läslus
Jag läste den här på 80-talet och tyckte om den redan då. Nu lyssnar jag igenom hela serien och tycker fortfarande att den här delen är bra. Intressanta personligheter, bra porträtterade och fint uppläst.
Verifierat köp - 5/5 Bossetrytis
Världsklass.
Verifierat köp - 2/5 -
högtravande, babblig, navelskådande och självgod porträtterar brådmogen författare totalt platta, ointressanta karaktärer, omöjliga att bry sig om, ii en tjatig och sidospårande evighet
- 4/5 Sven G
Minst lika bra som jag mindes den från första gången jag läste den för nästa fyrtio år sen. Berättelsen, karaktärerna, interiörerna och framförallt språket är läsglädje av hög klass.
- 2/5 -
Kanske passar en ung vuxen och urban publik med artistiska ambitioner. Om det inte vore för successionen sedd som tre delar fram till Renegater skulle jag ha lagt ifrån mig denna bok. Skulle väldigt gärna ha velat läsa mer om det Östergren bara kort nämner: Sveriges egentliga, dold av makteliten.