Bokus
Svartfågel

E-bok, Svenska, 2022

Svartfågel

Av Frida Skybäck

49 kr

Skickas fredag 9/10

Beskrivning

En kall vintermorgon jagas en ung kvinna ut på isen på Vombsjön där hon går igenom och drunknar. Hon är nyinflyttad i skånska Harlösa och ingen verkar veta vem hon är eller varför hon kommit dit. Polisutredaren Fredrika Storm, som är uppvuxen i den lilla byn, tar sig an fallet tillsammans med sin nya kollega Henry Calment. Men utredningen blir komplicerad när det visar sig att flera av spåren leder till mörka hemligheter i Fredrikas egen familjehistoria. Vad har den drunknade kvinnan för koppling till Tobias Falk som lämnade byn tjugo år tidigare, och hur hänger fallet samman med Fredrikas mamma som försvann spårlöst samma sommar?

Svartfågel är en stämningsfull kriminalroman som utspelar sig i kontrastrika Skåne och rör sig mellan Lunds fina kvarter och den utsatta glesbygden. Det är den första boken i en serie om utredarna Fredrika Storm och Henry Calment.  

Frida Skybäck bor i Skåne med sin man och deras två barn. Hon har skrivit både historiska och samtida relationsromaner som sålt i hundratusentals exemplar bara i Sverige och nominerats till flera priser. Nu är hon aktuell med kriminalromanen Svartfågel.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2022-08-24
  • Format: E-bok
  • Språk: Svenska
  • Förlag: Bokförlaget Polaris AB
  • Serie: Fredrika Storm (del 1)
  • ISBN: 9789177957713
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

13 recensioner, genomsnitt 4/5

  1. 4/5 Britt-Marie K

    Betyg: 4 av 5 - 📚 - Den här boken, kriminalromanen Svartfågel, är författaren Frida Skybäck tionde roman. Jag har bara läst en bok tidigare av henne, och det var spänningsromanen De rotlösa, som jag tyckte mycket om, och som fick 4,5 i betyg från mig. Den här boken, hennes nyaste, var nästan lika bra, och den får 4 i betyg från mig. Välskriven och inte helt förutsägbar, och absolut läsvärd, så jag kan rekommendera den. Jag lyssnade på den som ljudbok, inläst av Katarina Ewerlöf, som tyvärr inte är en av mina favoritinläsare. Hon är lite för teatralisk, tycker jag.

  2. 4/5 MA Verifierat köp
  3. 5/5 Tillius
  4. 2/5 -
  5. 4/5 Kerstin S