Inbunden, Svenska, 2022
Vegetariana Siciliana
Av Francesca Maugeri Holmström, Louise Malmros Manfrinato
225 kr
Skickas onsdag 14/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Italienska Francesca Maugeri Holmström är känd för sin mångsidighet och för att behärska konsten att skapa innovativa vegetariska rätter alltid med siciliansk touch och passion. I boken Vegetariana Siciliana samlas hennes bästa vegetariska recept och matminnen från uppväxten för att förmedla den kärlekssaga hon upplevt mellan mat och människor på Sicilien och i Sverige. Bokens kapitel kretsar kring typiska sicilianska råvaror som citrus, nötter, kronärtskocka, fänkål, zucchinioch aubergine med recept som pistaschgnocchi, penne med citron och valnötter, chokladtårta med chili och mycket mer... En bok för alla som älskar den genuina italienska maten. På sicilianska!
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2022-09-22
- Mått: 195 x 277 x 17 mm
- Vikt: 718 g
- Format: Inbunden
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 152
- Förlag: Bokförlaget Arena
- ISBN: 9789178435661
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
8 recensioner, genomsnitt 4.1/5
- 3/5 Marlene
Många fina recept. Några recept med ägg, men det går med lite fantasi. Jag blev lite irriterad på att på vissa ställen finns ingen bild på maträtten, och de valde att sätta in en vacker bild på en gata eller annat som har inget med just denna recept att göra. Jag lagar mycket mat själv och föredrar det mer praktiska. Annars fina recept.
- 4/5 -
Väldigt många goda vegetariska recept som dessutom är väldigt lätta att kombinera med kött och fisk om man så önskar.
- 4/5 Johannes J
En väldigt vacker bok som verkligen inspirerar till att laga mat med kronärtskockor och andra grönsaker som man sällan använder annars. En stark känsla av att man förstår varför Medelhavskosten borgar för hälsa långt upp i åren. Tyvärr är recepten inte så väl genomarbetade, till exempel så inleds receptet för att göra färsk pasta med hur man gör själva degen, men sedan tar receptet slut och man behöver då googla hur man fortsätter kavla ut degen, köra den genom pastamaskin, hänga pastan på tork osv. Jag trodde ett tag att jag hade blivit dålig på att förstå instruktioner i recept, men ser att en annan recensent också noterat vissa bristfälligheter i receptens struktur. Jag vill ändå rekommendera boken, om man arbetar igenom recepten själv och skriver ned egna kompletteringar så blir boken en guldgruva till hur man kan äta mer genomtänkt både för hälsan och klimatet!!
- 4/5 Greger
Vacker och inspirerande, en gedigen bok med massvis med inspiration, till främst matlagning men indirekt även till ex. att resa.
- 3/5 Hananana
Vacker och mysig bok, det märks att författaren älskar sitt barndoms Sicilien. Kul recept, inte det gamla vanliga. Tyvärr är recepten jag lagat inte så bra skrivna. Ingrediensernas mängder står ömsom i ingredienslistan ömsom i texten. Det blir svårt att snabbt hitta när man står och lagar maten.
Focaccian ska jäsas i 4 tim med 25 g jäst, känns inte rimligt. Riset i ett gratängrecept ska kokas lite hårdare än al dente. Om man inte är så bekant med den italienska matlagningen är det en obegriplig instruktion. Lite så fortsätter det. Det här kanske är en bok för den som redan kan laga italiensk mat och vill testa mer sicilianskt och vegetariskt?