Inbunden, Svenska, 2015
Längs stigarna med Hans Lidman : från en tid då allt tycktes möjligt
Av Göran Eriksson, Hans Malmsten
255 kr
Skickas fredag 6/11. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2015-09-07
- Mått: 190 x 250 x 35 mm
- Vikt: 1 280 g
- Format: Inbunden
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 414
- Upplaga: 1
- Förlag: Gidlunds förlag
- ISBN: 9789178449415
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
8 recensioner, genomsnitt 4.8/5
- 5/5 L-O J
Det är bara att buga och tacka författarna för denna gedigna levnadsteckning av en av Sveriges främsta naturskildrare genom tiderna.
- 5/5 Anders S
Äntligen finns den här den definitiva Lidman-biografin, som täcker de flesta områden som en hängiven Lidman-läsare kan tänkas vilja veta mer om. Vi får möta hembygdsforskaren, redaktören, fiskaren och reseskildraren Lidman samt får en förhoppningsvis slutlig genomgång av hans enorma produktion. Som exempel kan nämnas 65 egna böcker, varav 15 med fiskemotiv, redaktörskap och medverkan i åtskilliga andra böcker och författare till flera 100 tidningsartiklar.
En sann fest för alla Lidman.fantaster. Jag fick själv inspiration att plocka fram gamla böcker av hans produktion ur bokhyllan och läsa dem ännu en gång. De håller för detta - jag lovar! - 4/5 Bengt O
En gedigen och i högsta grad läsvärd biografi med många underbara gamla svartvita bilder. Mystiken runt Hans Lidman skingras, men inte fullt ut. Orsaken är att alla pusselbitar om honom ännu inte är på plats. Men det gör ingenting, snarare ökar det intresset för Hans Lidman som person och för hans otroligt många böcker. Man skulle ju också vilja läsa en del av de artiklar han skrivit och som listas på inte mindre än 15 sidor i boken.
Efter en ingående (kanske för ingående i min smak) bakgrund om släktförhållandena börjar historien i Sveg och slutar i Edsbyn (eller Ovanåker för att vara precis). Det handlar inte bara om Lidman själv utan i lika höga grad om tidsandan på små orter och den stora förvandlingens tid i skogsbygderna, från guldruschens dagar i skogen till en annan tid. Lidman levde i skiftet mellan det nya och gamla. Så är det kanske alltid, men Lidman levde verkligen i en vattendelare. Han gjorde uppteckningar från människor som levde i skiftet mellan 1800-talet och 1900-talet. Jag läste själv Lidman på 1970-80-talet och citerade honom bland annat i en uppsats om lavar (!, ja han var mångsidig) då han beskrev upptäckten av Alectoria altaica i Hälsingland, idag känd som den rödlistade hänglaven Bryoria nadvornikiana. Hans sug efter storskogarna utan vägar går lättare att förstå sedan man läst denna bok. "Det är miltals till närmaste yxhugg" skriver han poetiskt om en utfärd i Nordfinlands ödemarker.
Bengt Oldhammer, Orsa - 5/5 Patrik H
- 5/5 Claes