Bokus
Khadija Mohamud - Smaker från Afrika, Inbunden

Inbunden, Svenska, 2022

Smaker från Afrika

Av Khadija Mohamud

280 kr

Skickas torsdag 15/10. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

Smaker från Afrika är Khadijas Mohamuds andra kokbok, denna gång hämtar hon inspiration från stora delar av Afrika. Khadija Mohamud vill att fler ska upptäcka den fantastiska mat som kommer ifrån denna kontinents olika kök. I boken presenteras ett femtiotal smakrika recept, varav många kan vara svåra att hitta i kokböcker på svenska. Kända rätter som shakshuka, tagine och jollof rice samsas med mindre bekanta men lika välsmakande rätter som den gambianska kycklinggrytan med jordnötssmör domoda, den grönsaksgrytan shakalaka och zigni, den mustiga köttgrytan från Etiopien och Eritrea. Khadija Mohamud driver den omtyckta matbloggen och instagramkontot Khadijas kitchen där mat från hela världen ryms, särskilt rätter från Afrika.

Vinnare av Svenska Måltidsakademiens pris 2023.

Juryns motivering: "Här följer vi författaren på en kulinarisk resa genom en hel kontinent. Med sitt gedigna kunnande guidar hon oss mellan Makroud i Nordafrika till Bobooti i Sydafrika. Ibland gör hon egna varianter på rätterna för att hennes barn ska gilla dem: inte allt i en gryta, utan var sak för sig. Tydligen passar det även oss."

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2022-11-23
  • Mått: 203 x 268 x 19 mm
  • Vikt: 762 g
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 152
  • Förlag: Bonnier Fakta
  • ISBN: 9789178874705
  • Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

5 recensioner, genomsnitt 5/5

  1. 5/5 Erika

    Överraskande bra och vacker bok. Gav den till min make och han har blivit som uppslukad av att laga flera av recepten redan!

  2. 5/5 Cecilia

    Så himla fin kokbok! Massor med härliga recept och de är lätta att följa även för mig som inte är så duktig på att laga mat.

  3. 5/5 Johannes J
  4. 5/5 Ginger W
  5. 5/5 Eva