Bokus
Thomas Pettersson - Den osannolika mördaren : Skandiamannen och mordet på Olof Palme, Ljudbok

Ljudbok, Svenska, 2019

Den osannolika mördaren : Skandiamannen och mordet på Olof Palme

Av Thomas Pettersson

169 kr

Lyssna direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Beskrivning
Är Palmemordet löst? En sensationell, spännande och skrämmande bok om ett statsministermord som plågat Sverige i drygt 30 år, men som nu närmar sig sin lösning. I DEN OSANNOLIKA MÖRDAREN presenterar Pettersson en rad nya fakta för Palmemordets uppklarande inklusive hur Stig Engström avfördes från utredningen på helt felaktiga grunder. Intervjuer med USA:s främsta expert på politiska mord och Mårten Palme fogar också viktiga bitar till pusslet. Stig Engström var på plats när Olof Palme mördades och fanns med i mordutredningen från dag ett men utreddes sedan aldrig som gärningsman. Thomas Pettersson har nu hittat det som alla andra gått bet på: Engströms motiv, och att han hade skjutvana samt tillgång till samma slags vapen som Palme sköts med. "Det är helt otroligt att polisen inte utredde Engström! Omständigheterna kring honom är bestickande." Mårten Palme, vittne och Olof Palmes son, intervjuas i Den osannolika mördaren. ”Skynda dig att läsa boken innan Palmegruppen kommer fram till samma sak. Boken är en njutning. En thriller som är på riktigt.” Fredrik Björkman, Arbetarbladet ”Måste-läsning för dem som funderar över vad som hände på mordnatten. Jag tror fallet är löst. Det var egentligen enklare än vad alla trodde. Som det brukade vara i Enid Blytons böcker ungefär.” Dag Sandahl, Östra Småland "Palmeutredarna blev väldigt glada i det som journalisterna har grävt fram. Det var sådant som deras kollegor skulle ha tittat väldigt noga på långt tidigare." Leif G W Persson i TV4 Nyheterna, efter Thomas Petterssons och Filters avslöjande om Stig Engström.
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2019-02-28
  • Språk: Svenska
  • Speltid: 6 tim 39 min
  • Filformat: MP3
  • Filstorlek: 193,8 MB
  • ISBN: 9789178899302
  • Förlag: StorySide
  • Uppläsare: Per Runhammar
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

15 recensioner, genomsnitt 4.1/5

  1. 4/5 Patthy

    Informativ och påvisar hur illa Palme utredningen är skött!Hur kunde Engström komma undan ett eller flera förhör och då menar jag som påhittat vittne!

  2. 4/5 Wiowitt

    Innan Peterson gick ut med sin presskonferens och pekade ut Engström var det många som trodde på den teorin. Sedan känns det som om alla ratar den. Likadant hade det varit om Christer Andersson spåret hade presenterats. Sanningen är antagligen att folk inte vill veta sanningen. Mordet ska förbli ett mysterium

  3. 5/5 Susanne
  4. 5/5 -
  5. 1/5 -