Bokus
Stefan Krakowski - Incel : Om ofrivilligt celibat och en mansroll i kris, E-bok

E-bok, Svenska, 2021

Incel : Om ofrivilligt celibat och en mansroll i kris

Av Stefan Krakowski

79 kr

Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Fler format och utgåvor

Beskrivning

"En mycket upplysande bok... starkast intryck gör Krakowskis informanters bottenlösa ensamhet." Nina Solomin, Fokus

Incel är ett begrepp som skrämmer och som ofta förknippas med kvinnohat och våld. Men stämmer verkligen den bilden? Är män som lever i ofrivilligt celibat potentiella våldsverkare och terrorister eller bara ensamma män, bortstötta av samhället? Är de rent av en del av en manlighetskris där kvinnorna håller på att köra om männen utbildningsmässigt och ekonomiskt?

Stefan Krakowski har som en av de första i världen personligen djupintervjuat en rad incelmän som nu berättar om sina liv och avslöjar sina innersta tankar. Boken ger även en unik inblick i den mörkare delen där författaren under falsk identitet infiltrerat incelrörelsen. Han väver också in episoder från sitt eget liv som haft stor betydelse för honom i egenskap av man.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2021-09-01
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 220
  • Filformat: EPUB
  • Filstorlek: 1,3 MB
  • Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
  • ISBN: 9789180062497
  • Förlag: Bazar Förlag
  • Medarbetare: Jonas Lindén
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

35 recensioner, genomsnitt 3.9/5

  1. 5/5 -

    Väldigt relevant och aktuell bok om svårt ämne. Tycker att många borde läsa.

  2. 2/5 Lars

    Författaren skriver om saker han inte kollat upp, vilket inte är särskilt förtroendeingivande. Kan inte skilja på regissör och regiassistent, påstår att Peter Rodger regisserat The Hunger Games, vilket han inte gjort. Hur mycket arbete har då gjorts med resten av faktan?

  3. 4/5 -

    Informativ och intressant. Stefan förklarar en svår problematik på ett sätt som en kan förstå utan att vara insatt i ämnet.

  4. 4/5 Elvira

    Som en kvinna som oftast beskrivs i denna bok (utbildad, miljömedveten och feminist) fann jag denna bok oerhört intressant. Som aktiv feminist tar jag del av fördelarna med att ha en kvinnogrupp som stöttar och diskuterar samhällsfrågor. Män skulle behöva organisera sig och skapa nya communities likt feminister, rasifierade grupper och andra förtryckta grupper i samhället. Jag förvånads av hur dessa män trycker ner sig själva och andra, när energin kan läggas på stötta varandra att hitta en tillvaro de trivs med. Superbra att en bok som denna skrivits och kan möjligen ge fler män verktyg till att ändra den alltför orättvisa mansrollen.

  5. 5/5 Vetgirig

    Har just läst INCEL! Om man ska läsa en bok i år så är det denna! Jag hade ingen aning om incels men har lärt mig nåt nytt. Boken är lättläst och de personliga delarna både rörande och humoristiska. Rekommenderas varmt!