Bokus
Christina Olséni, Micke Hansen - Den frusna polisen, Ljudbok

Ljudbok, Svenska, 2023

Den frusna polisen

Av Christina Olséni, Micke Hansen

99 kr

Lyssna direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Fler format och utgåvor

Beskrivning

Sedan kriminalkommissarie Frank Mobergs hustru oväntat gått bort ett halvår tidigare, har Frank hårdnackat vägrat att prata med företagshälsovårdens psykolog. Istället begraver han sig i arbete och oroar sig samtidigt för sin sävliga och något överviktiga bassett, Betty, som är ensam hemma på dagarna. När Franks gamle far, Gösta, ringer i panik och hasplar ur sig att han gjort ett makabert fynd i en av andelsfrysarna i Glemmingebro blir det startskottet på Franks jakt efter en kallblodig mördare som hemvant rör sig på Ystads pittoreska kullerstensgator. Då Frank har en personlig koppling till offret bestämmer han sig för att ta hand om utredningen på egen hand och lämnar in polisbrickan med förevändningen att han vill gå i pension ett år tidigare än planerat. I samma veva flyttar hans vuxna dotter hem efter en uppslitande skilsmässa och hans och dotterns relation blir allt annat än friktionsfri. När sedan Gösta brådstörtat lämnar äldreboendet Lyckan för att även han flytta in till Frank, är katastrofen nära.

Den frusna polisen är den första delen i Ystadmorden, en ny humoristisk deckarserie av författarduon bakom Mord i Falsterbo, Christina Olséni och Micke Hansen.

CHRISTINA OLSÉNI är entreprenör och civilekonom med många år i internationella koncerner.

MICKE HANSEN har under många år arbetat som artist, låtskrivare och manusförfattare till tv.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2023-07-17
  • Språk: Svenska
  • Speltid: 9 tim 46 min
  • Filformat: MP3
  • Filstorlek: 301,0 MB
  • ISBN: 9789180198783
  • Förlag: Lind & Co
  • Uppläsare: Reine Brynolfsson
  • Serie: Ystadmorden
  • Medarbetare: Emma Graves
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

246 recensioner, genomsnitt 4/5

  1. 5/5 Rolig läsning

    Rolig läsning, Dagmar är så irriterande 😄

    Verifierat köp
  2. 4/5 UppsalaTommy

    Åter en bok av detta härliga författarpar, som alltid risk för sträckläsning när jag kommer in i den. Längtar efter fler i serien.

  3. 4/5 Linda

    Charmig, rolig och lättläst. Inte särskilt blodig deckare och det tyckte jag om. Skulle gärna läsa flera om polisen Frank i Ystad :) Bra miljö beskrivningar, så lite som en feelgood.

  4. 5/5 Jenny H

    Man sitter med ett leende boken igenom och man har svårt att lägga ifrån sig boken för man vill bara veta vad som händer på nästa sida

  5. 4/5 Annbritt

    Den började trögt och hade för många likheter med Mankells böcker om Wallander. Efter 6-7 kapitel tog det sig och blev mycket underhållande.