Bokus
Magnus Reithner - Grattis, du ska bli pappa!, Inbunden

Inbunden, Svenska, 2012

Grattis, du ska bli pappa!

Av Magnus Reithner

138 kr

Skickas idag. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning
Om du vill bli mentalt förberedd för ett barn så kan du sluta läsa nu. Men om du vill lära dig hur du inte ska bete dig inför en förlossning, hur du bär ett sovande barn från bilen utan att det vaknar och pajar ditt planerade tv-spelande, hur du tar på ett barn ytterkläderna utan att dö eller hur du räddar en överhettad barnmatsburk ska du fortsätta läsa.

Så skriver trebarnspappan Magnus Reithner i förordet till succéboken Grattis, du ska bli pappa där han samlat sina bästa pappa-tips för en enklare vardag med småbarn. Med humor, en lagom dos av anekdoter och handfasta råd guidar han blivande pappor genom en för dem okänd värld av bland annat sjukdomar, matning, nattning, småbarnsutflykter och föräldraoro.

Nu har den nionde  upplagan kommit ut, boken som ständigt återfinns i försäljningstoppen inom genrerna Humor, Presentböcker och Föräldraskap. I fjorton kapitel berättar författaren varför det är bra att ha nycklarna i vänster ficka om man är högerhänt, varför även pappor borde skaffa sminkspegel och hur man kan, men kanske inte bör göra för att hjälpa ett täppt barn.

Efter andra upplagan har boken fått uppdateringar i samtliga kapitel samt ett helt nytt kapitel. Bland annat har det tillkommit tips om amningsproblem, baby blues, röda rumpor och hur man lurar en bångstyrig tvååring att klä på sig.

Grattis, du ska bli pappa liknar ingen tidigare pappabok. Tack vare sina konkreta tips inom allt från förlossning till Försäkringskassa är det den perfekta handboken för den blivande pappan som står på tröskeln till en vardag full av otvättade kläder, borttappade nappar och oändligt mycket kärlek.

Författaren har fått en del positiva kommentarer om boken via mejl, till exempel de här:

"Precis läst din bok grattis du ska bli pappa boken. Ville inte att den skulle ta slut. Tack för alla hjälpbara tips som jag i slutändan kommer behöva komma på själv när jag själv står där men jag har fått en liten föraning om vad som komma skall. Känner mig lite tryggare nu. Tack!"

Tycker du närmade dig många 'svårare' ämnen om jämställdhet på ett självklart, personligt och humoristiskt sätt samtidigt som du på ett smart sätt fick in mycket glädje i hela boken, vilket funkar jättebra på oss vettskrämda förstagångare. Ska varmt rekommendera den för mina pappakumpaner! Satt fan och skrattade rakt ut för mig själv i solstolen flera gånger under min läsning."

"Du har säkert fått tusen liknande mejl men ville ändå säga: Tack för en grym bok om att bli pappa. Jag ska bli det om två månader, ofrivilligt, med en tjej jag inte är eller någonsin varit ihop med (förutom en gång då, det är väl så det går till). Är livrädd, men efter att ha läst din bok känns det lite bättre. Det är fan ett bra omdöme!"

"Det här är kul ska du veta... Jag har knappt sett Linus (min sambo) läsa en bok sedan vi blev tillsammans för 9,5 år sedan. Nu går han med stor entusiasm och lägger sig i god tid för att hinna läsa i en rosa bok. Ett gott betyg helt enkelt. :D"

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2012-03-23
  • Mått: 135 x 210 x 15 mm
  • Vikt: 320 g
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 147
  • Upplaga: 7
  • Förlag: Anomar Förlag
  • Illustratör: Ralf Söderlind
  • Medarbetare: Ralf Söderlind
  • ISBN: 9789186465131
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

43 recensioner, genomsnitt 3.9/5

  1. 1/5 Robin F

    Jag skulle rekommendera att kolla efter en annan bok pronto. Kan inte förstå hur denna kan ligga så högt på listan över böcker till män och blivande pappor. Den beskriver på ett väldigt ytligt, enkelt och bagatelliserande sätt olika delar av faderskapet. Genomgående förklarar författaren att han inte är en författare och att det är hans egna åsikter och erfarenheter som ligger till grund till boken, men jag tycker inte att det är försvar nog. Denna bok spär på den heteronormativa bild vi kan ha av fäder i dag som okunniga, ointresserade, oinkännande och flera andra o-ord som alla är allt annat än smickrande. Total avsaknad av jämställdhetsdiskussion.

    Han bagatelliserar och förminskar pappans roll i föräldraskapet genomgående i hela boken. Dels genom försök med trött gammal macho-humor tipsa om att en inte ska vara "för full" inför förlossningen och att de största problemen med att vara föräldraledig är att ekonomin blir lidande. På ämnet om föräldraledighet missar han helt det faktum att pappor tenderar att få sämre anknytning till sitt barn. När han vid en rad eller två berör problematiken med detta rycker han mest på axlarna och menar "aja, det var väl synd att min partner förstår mitt barns signaler bättre än jag. Osis. Dåså, mot till puben med polarna!".

    Av de drygt 120 sidorna i boken skulle jag säga att 5-10 är läsvärda där han tydligt diskuterar vad som är onödiga inköp inför födsel och vad barnet faktiskt behöver direkt, lite kort om olika sjukdoms- och sjukhustankar samt några bra tips om vad föräldrar kan tänka på vid ankomsten av ett syskon. Det var bra!

    Om du som blivande pappa endast tänkt läsa en bok är detta inte den du ska läsa!

  2. 5/5 Linda L

    Som en kul grej fick min man boken i farsdagspresent. Den verkar lättsam och underhållande. En present som gick hem!

  3. 4/5 Emma

    Informativ och humoristisk bok med beskrivning om hur det är att ha barn och mycket intressanta tips. Bra läsning för nyblivna pappor.

  4. 4/5 FArsan

    Hahahaha skrattade högt typ hela tiden. Den är vad den är dvs jävligt rolig till skillnad från allt pretto skit man försökt läsa :)

  5. 5/5 Nina P

    Jag köpte egentligen den här boken till min man men började bläddra i den innan han kommit från jobbet. Sen kunde jag inte lägga den ifrån mig;) Den är upplagd som en handbok med en massa tips om allt från bilåkning och matning till nattning och relation (just den biten gillade jag extra mycket!) men det blir aldrig tråkigt, som jag var rädd att det skulle bli.

    Nu har även min sambo läst den och han blev lika förtjust som jag. Sen har den så fina illustrationer. Den är en perfekt present till någon som ska bli pappa.