Bokus
Ramona Fransson - Lyckohjulet, CD-bok

CD-bok, Svenska, 2013

Lyckohjulet

Av Ramona Fransson

113 kr

Skickas onsdag 4/11. Fri frakt över 249 kr.

Fler format och utgåvor

Beskrivning
Uppläsare: Reine Brynolfsson. Arne Hildeng hittas död på sin lyxyacht Storebro som ligger förtöjd i hamnen i Skärhamn. Ombord finns också Andrea, hans hustru. Är hon mördaren? Eller kan det vara någon annan i familjen Hildeng? Spaningschef Greger Thulin blir än mer förvånad när ytterligare en Storebro lägger till vid kajen. Ur den båten kliver Arne Hildengs bror Jon och hans fru Mette upp på kajen. Kriminalkommissarie Katarina Linde lägger märke till att Mette försöker dölja sitt ansikte. Men Katarina ser att blåmärkena är färska.
Samtidigt med dödsfallet i Skärhamn pågår en våldsexplosion i Göteborgs undre värld. Den illegala spelmarknaden och droghandeln räcker inte till alla som kräver en del av kakan. Och när gängen brakar samman kommer en av gängledarna att ha en avgörande roll i Katarinas liv.
Det sägs att när speldjävulen sätter sina klor i dig går inte bara du under, utan du drar med dig din familj i fallet , och i den här spännande thrillern av Ramona Fransson visar det sig att speldjävulen inte bara nöjer sig med att krossa en familj.
I Ramona Franssons fjärde deckare, Lyckohjulet, lär du känna familjerna Hildeng och Caling. Välbeställda och utåt sett lyckliga och välmående, men det är bara en tjusig yta och skrapar man på den ser man i stället förnedring och hat. Och när en av sönerna dras in i göteborgsgängens våldsamma och kriminella värld, krackelerar den sista biten av den vackra fasaden.
Ramona Fransson har etablerat sig som en av Sveriges mest populära deckarförfattare. Uppläsare: Reine Brynolfsson
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2013-09-04
  • Mått: 133 x 125 x 5 mm
  • Vikt: 50 g
  • Format: CD-bok
  • Språk: Svenska
  • Serie: Greger Thulin
  • Upplaga: 2
  • Förlag: Anomar Förlag
  • ISBN: 9789186465261
  • Originaltitel: Lyckohjulet
  • Uppläsare: Reine Brynolfsson
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

67 recensioner, genomsnitt 3.9/5

  1. 5/5 Annicka H

    Hej
    Jag har alla Ramonas böcker och dom är så bra och spännande man känner till platserna i böckerna så därför hänger man med när man läser jag kan varmt rekommendera Ramona Fransson böcker

  2. 5/5 Harriet

    samma härliga gäng och denna är lika bra och spännande som hennes andra böcker, hon skriver lättläst och korta kapitel, nån gång kan det vara längre kapitel

  3. 5/5 Per-Jörgen J

    Jag tycker att Ramona Fransson skriver lättläst och intressant och har ett bra flyt i sina böcker. Jag har läst många av hennes böcker.

  4. 4/5 Bokälskaren

    Arne Hildeng hittas död på sin lyxyacht i Skärhamns hamn. Ombord på yachten finns även hans hustru Andrea, och i hamnen finns ytterligare en likadan lyxyacht; ägare till denna är Arnes bror Jon och dennes (blåslagna) fru Mette. Är detta bara tillfälligheter, eller ligger någon av dem bakom Arnes död?

    Samtidigt tenderar Göteborgs undre värld att bli alltmer våldsam; den som inte kan betala tillbaks sina lån till de illegala lånehajarna riskerar både sin egen och sin familjs liv...

    Som deckarentusiast och -veteran blev jag som bekant inte imponerad av Ramona Franssons tidiga böcker i serien om Greger Thulin, men jag blir däremot imponerad av den utveckling hon visar upp; varje bok överträffar den förra, och Lyckohjulet är riktigt bra!

  5. 2/5 Monica

    Med en duktig redaktör och ordentlig korrekturläsning hade Lyckohjulet kunnat bli en bra spänningsroman. Romanidéen är det inget större fel på.

    Men nu fastnar man som läsare i ett språk som inte flyter, främst pga att kommatecken sätts på de mest osannolika ställen. Redan i presentationen av boken hittar man meningar som: "Där han stod kunde han inte se, om det fanns någon döende eller död person, och tog därför ytterligare några steg in i båten".
    Att perspektiven ändras stup i kvarten gör berättelsen rörig och jag vet inte hur många gånger jag läste att någon "drog fingrarna genom håret" el likn. Alla detaljrika beskrivningar, som dessutom ofta upprepar sig, stoppar upp flödet.
    Hade faktiskt förväntat mer av en författare som ger ut sin fjärde bok.