Holly hoppar högt (inbunden)
Fler böcker inom
Format
Häftad (Danskt band)
Språk
Svenska
Serie
De bevingade hästarna (del 1)
Läsålder
9-12 år
Antal sidor
61
Utgivningsdatum
2013-04-30
Upplaga
1
Förlag
Sagolikt Bokförlag
Illustratör/Fotograf
Katarina Dahlquist
Dimensioner
180 x 110 x 5 mm
Vikt
80 g
SAB
Hcg
ISBN
9789186861209

Holly hoppar högt

(1 röst)
Häftad,  Svenska, 2013-04-30
86
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Lättläst. Första boken i serien De bevingade hästarna.

Holly älskar att vara bland hästarna i stallet.
Allra mest älskar hon Hunter. När hon sitter på hans rygg blir hon ett med hans kropp.
De är som en enda varelse fast med två hjärtan.
Holly vägrar acceptera att hon aldrig mer ska få rida. Att de vill ta hästen ifrån henne...

Holly hoppar högt är första boken om De bevingade hästarna, en lättläst bokserie om Holly som älskar hästar och att rida. Men de andra på ridskolan tycker inte att det är lämpligt att någon som Holly rider. Som sitter i rullstol. De har till och med anmält hennes mamma.
Men vad vet de? De har ingen aning om hur det är att vara Holly, och de verkar inte förstå hur mycket ridningen och Hunter betyder för Holly.
För en dag får Holly reda på att Hunter ska säljas..!

De bevingade hästarna är en bokserie för alla som älskar hästar och spännande äventyr, från 8 år och uppåt!

"Holly hoppar högt handlar om naturens krafter. Den handlar också om fördomar mot och okunskap om ett handikapp, och om hopp och att göra det omöjliga möjligt. Jag tror att många som läser boken kommer att följa serien och vilja läsa de fem uppföljarna." /Stefan Whilde, Tidningen Kulturen

Passar bra ihop

  1. Holly hoppar högt
  2. +
  3. Musse & Helium. Universums fyra element

De som köpt den här boken har ofta också köpt Musse & Helium. Universums fyra element av Camilla Brinck (inbunden).

Köp båda 2 för 255 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av Anette Skåhlberg