Häftad, Svenska, 2017
Flickor med Aspergers syndrom/högfungerande autism och flickor med AD/HD
Av Brigitte Oxelqvist, Sandra Petojevic
194 kr
Skickas torsdag 15/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2017-02-27
- Mått: 148 x 210 x undefined mm
- Format: Häftad
- Språk: Svenska
- Serie: Du kan hjälpa någon
- Antal sidor: 184
- Upplaga: 1
- Förlag: Joelsgården förlag
- Illustratör: Sandra Petojevic
- Medarbetare: Christina Gustavson
- ISBN: 9789188013194
- Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
3 recensioner, genomsnitt 3.7/5
- 4/5 Anni
Boken Flickor med Aspergers är en bok som verkligen behövs. Idag finns en hel del litteratur om pojkar med diagnos inom gruppen med Autismspektrumtillstånd och Aspergers syndrom, men nästan inget om flickor. Eftersom pojkar och flickor skiljer sig åt på en mängd punkter och deras utmaningar ofta ser helt olika ut behövs mer förståelse för och litteratur om flickor.
Den här boken är ett utmärkt första steg och en utmärkt faktabok, kanske främst för vårdpersonal och som studentlitteratur. Den innehåller både intressanta fakta och flickors egna berättelser som visar på de utmaningar som finns för de här flickorna inom t ex både vård och skola.
Förutom flickors egna berättelser, visar boken med berättelser från en pedagog, att vi behöver ge flickor med denna funktionsnedsättning fler och bättre förutsättningar och kanske också en annan typ av stöd än vad som finns idag. Däri ligger också det viktiga i att både flickor och pojkar tidigt får en diagnos. Först då kan rätt stöd sättas in och möjliggöra både en bättre livskvalitet, en bättre skolgång och en bra start i livet.
Jag ser fram emot en uppföljare inom detta viktiga ämne! - 5/5 Christina G Verifierat köp
- 2/5 Maria