Inbunden, Svenska, 2016
Universum i din hand : en resa genom rymden, tiden och oändligheten
217 kr
Skickas tisdag 20/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Komplicerade ämnen som kvantmekanik och Einsteins relativitetsteori görs plötsligt till något greppbart när Christophe Galfard med elegans och humor levandegör universums skönhet. Galfard utforskar de riktigt, riktigt stora frågorna - alltings början, livets mening och mänsklighetens framtid - utan att använda vare sig grafer eller ekvationer.
*
Svensk-franske Christophe Galfard har disputerat i teoretisk fysik vid universitetet i Cambridge, där han åren 2000-2006 studerade svarta hål och universums uppkomst under Stephen Hawking. De har tillsammans skrivit en serie barnböcker som rönt stora framgångar.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2016-03-17
- Mått: 152 x 220 x 34 mm
- Vikt: 780 g
- Format: Inbunden
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 438
- Upplaga: 1
- Förlag: Volante
- Medarbetare: Jim Tierney
- ISBN: 9789188123183
- Originaltitel: The Universe in Your Hand
- Översättare: Ulrika Junker Miranda
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
33 recensioner, genomsnitt 4.5/5
- 5/5 Anita E
På ett underhållande och pedagogiskt sätt förklarar författaren Universums oerhört komplicerade lagar och storhet. Perfekt present till dom som gillar fysik eller tror sig veta hur allt hänger ihop:)
- 5/5 Lukas L
Denna är officiellt min favoritbok. Den är perfekt för personer som vill vetta allt om vårat universum och är väldigt lättförståelig.
- 3/5 Kalle
Grundkonceptet är det egentligen inget fel på. Ett facinerande ämne och ett originellt upplägg. Men beskrivningarna blir ofta lite väl putslustiga och omständiga när syftet egentligen är att ge enkla och raka svar på komplicerade ämnen. Ibland blir det rörigt och man tappar lätt tråden. Boken räddas av att ämnet är så oerhört facinerande och författaren är så påläst.
- 5/5 Einar
Dvs i den här boken. Läs den så är det där i den hand som håller i - ja vad? rekommenderas starkt!
- 2/5 BSv
Har bara läst drygt 100 sidor, är OK, men nog lite väl "fransk", allt "du gör så, du tycker så" känns lite konstigt i en vetenskapsbok. För "pratig" för min smak.
Men blir förhoppningsvis bättre när jag läst hela boken.
Finns bättre böcker av t ex Lawrence M Krauss och Ulf Danielsson
Tycker också att översättningen inte är särskilt brilliant...